Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enfeksiyon Sonucu Oluşan Çınlama
7 ay önce pamuklu çubuk ile kulağımı temizlerken, kulağımda enfeksiyona sebebiyet vermiştim (Kulağımdan pis kokular gelmişti!). Hemen doktora gittim ve tedavi sırasında ise çınlama başladı. İlk doktorum, enfeksiyondan dolayı çınlamanın oluştuğunu söyledi, enfeksiyonun geçtiğini ve zamanla çınlamanın geçeceğini söyledi. Mr ve işitme testi sonuçları pozitif çıktı. Kortizon yaptırdım ve çınlama ilaçları (vasoserc, betaserc ve sefa fort, bu ilaçlar çınlamayı daha da arttırdı) kullandım, ama bir işe yaramadı. Bu konuda uzman başka bir Dr. arkadaşım ise kulak kanalım zedelendiği için çınlama oluştuğunu ve iç ve orta kulağımın iyi olduğunu, bundan dolayı bunun Tinnutius olarak adlandırılamayacağını söyledi ve zamanla geçeceğini söyledi (Gerçektende yüksek frekanslı gürültü (tv'deki bozuk kanal sesi) gitti ama düşük frekanslı (Ağustos böceği sesi, motor sesi gibi) gürültü devam ediyor). Şu an çınlama biraz azaldı ama hala var. Bazen sesleri sorunlu kulağım parazitli işitiyor. Östaki borusundan şüpheleniyorum. Ayrıca, kulağım içinde bir parçanın hareket ettiğini hissediyorum. Mr'da Östaki borusu net gözükmez mi?
1.5 tesla ya da 3 tesla arasında görüntü farkı oluşur mu çınlamada Mr için?
Ayrıca, tms ve trt (çınlama) maskeleme cihazları için ne düşünüyorsunuz?

Not: Bugün, başka bir doktora tekrar muayene oldum. Doktorum, Timpanogram ve odyogram teslerinde kulağımda herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Enfeksiyon sonucu çınlamanın oluşmasını tesadüf olarak gördüğünü belirtti. Odyogram testinde 8 kHz'den yukarı sinyal gönderemediklerini söyledi, çınlama frekansının 8 khz'den yüksek olduğunu söyledi. Bundan dolayı, Gazi Ü'ye gitmemi tavsiye etti (Bu üniversitede kapsamlı çınlama cihazları varmış, bu cihazlar yardımıyla çınlama frekansını bulup, bu frekansta maskeleme yaptıklarını söyledi). Ayrıca, doktora söylemeyi unuttuğum bir hususu sizinle paylaşmak istiyorum. Bir kaç gün önce diş doktorum alt 20'lik dişlerimin çekilmediğini ve gömülü olduğunu söyledi. Ayrıca, alt çenemde kaplama altındaki bir dişimin çürüdüğünü ve enfeksiyon kaptığını söyledi. Ama herhangi bir ağrım bulunmamaktadır
Bu sorunlu dişler, Çınlamaya sebebiyet verebilir mi?
ÖM
Diş, çene, boyun vb problemleri de çınlama yapabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi