Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak tüpü ameliyatından sonra işitme kaybı
Merhabalar, öncelikle 19 yaşındayım bundan öncede her iki kulağımada tüp takılmıştı. Orta kulak iltihabı ve zar çöküntüsü yine tekrarladı bu salı iki kulaktanda ameliyat oldum ve T tüp takıldı. Önceden geniz etim falan alınmıştı zaten.

Ameliyattan sonra hiç bir sıkıntı yoktu çok iyi duyuyordum ta ki cuma sabahına kadar bugün bir tıkanıklık gibi bir şey olduğunu hissettim sanki tüp takılmamış gibi eskis kadar duyuyordu yani. Annem akşam dikkatli baktığında tüpü gördü bu tüpler çıplak gözle görülebiliyor mu? Bende korktum acaba tam takılmadı mı yoksa tüp 2 günde kendini attı mı diye, acile gittik pzt doktorunuza gidin dediler. Şimdi de bu çok az duymamla beraber hafif hafif sarı akıntı var. Arada o kulağımdan pıt pıt, pat pat diye seslerde geliyor bazen de kalp atışı gibi tık tık diye ses geliyor. Bende bu forumu keşfettim sizlere de bir sormak istedim şimdiden teşekkür ederim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Dikkatli bakıldığında ışık altında tüpler görülebilir.
Muhtemelen bir enfeksiyon başladı. İlk fırsatta tedavi edilmesinde fayda var.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Peki çok teşekkür ederim doktor bey.
ÖM
Rica ederim. Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
7 ay önce pamuklu çubuk ile kulağımı temizlerken, kulağımda enfeksiyona sebebiyet vermiştim. Tedavi sırasında ise çınlama başladı. Doktorum, enfeksiyondan dolayı çınlamanın oluştuğunu söyledi. Mr ve işitme testi sonuçları pozitif çıktı. Kortizon yaptırdım ve çınlama ilaçları (vasoserc, betaserc ve sefa fort, bu ilaçlar çınlamamı daha da arttırdı) kullandım, ama bir işe yaramadı. Bu konuda uzman Dr. bir arkadaşım ise kulak kanalım zedelendiği için çınlama oluştuğunu ve iç ve orta kulağımın iyi olduğunu, bundan dolayı bunun Tinnutius olarak adlandırılamacağını söyledi ve zamanla geçeceğini söyledi. Şu an çınlamam biraz azaldı ama hala var. Bazen sesleri sorunlu kulağım parazitli işitiyor. Östaki borusundan şüpheleniyorum. Ayrıca, kulağım içinde bir parçanın hareket ettiğini hissediyorum. Mr'da Östaki borusu net gözükmez mi?
1.5 tesla ya da 3 tesla arasında görüntü farkı oluşur mu çınlamada Mr için?
Ayrıca, tms ve trt (çınlama) maskeleme cihazları için ne düşünüyorsunuz?
ÖM
MR Östaki borusunu detaylı gösteremez. Sadece anatomik fikir verir. Bu yöntemleri denemek için erken sizde diye düşünüyorum. Zaten daha iyiye gittiğini söylemişsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi