Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak Çöpü İle Kulak Temizlerken Başlayan Kulak Çınlaması
Herkese Merhabalar.
Bundan yaklaşık 24 gün önce duştan çıktıktan sonra kulağımı kulak çöpü (kibrite sarılan pamuk) ile temizlerken kulağımın içindeki kibrite sarılı pamuk çıkmış, ben de fark etmeyip kibrit çöpünü içeriye doğru ittim. Akabinde sivri bir cismin kulağıma temas ettiğini anlayıp kulağımdan çektim. O an kulağıma kibrit ucunun temasıyla birlikte kulağımda garip bir çınlama sesi ortaya çıktı. Geçer diye düşünüyordum ki geçmedi. O günden sonra yaklaşık 3 gün bekledim lakin geçmeyince özel bir hastaneye gittim. Orada anlatınca doktorum odyometriden işitme testi istedi ve normal düzeyde çıktı. İç kulak zedelenmesi teşhisi koydu. Lakin ben kulağımın içinde kirden (buşondan) şüphelenerek kendisine yıkasak olur mu diye sordum ancak kulakta kire dair bir şeyin olmadığını söyledi. İlaç yazdı 3 adet. Bunlardan biri kortizonlu ilaç olunca açıkçası emin olamadım devlet hastanesine gitmeye karar verdim. Oraya gidince de test istendi. Testte yine bir şey çıkmadı. Anlatınca doktorum kulakta kirle ilgili bir şeyden kaynaklanmadığını ve kulaklıkla yüksek sesli müzik gibi etkenlerden meydana gelebileceğini söyledi. Ancak ben yine tatmin olmadım ve kulağıma kibrit çöpü temas ettiği an başladığını, bunun bir tesadüf mü olduğunu sorunca evet olabilir dedi. O hoca da ilaç yazdı ve en az 2 ay kullan ancak kesin düzeltir diyemem dedi. Ben de yarın kullanmaya başlayacağım. Fakat içim hiç rahat değil sizce de kulağımın içine temas eden cismin bir mekanik etkisi olmasından kaynaklı bir çınlama olması muhtemel değil midir? En azından bunu bilsem yıkatmak isteyeceğim ama kararsızım. Çünkü 3 hafta oldu ve bu çınlama gerçekten çok kötü bir şey. Sizden önerilerinizi, tavsiyelerinizi bekliyorum.
ÖM
Merhaba,
Gecmiş olsun.
Bu kadar bir temasın iç kulakta problem yaratması beklenmez. Zarda hafif bir hasar varsa belki süreç içinde bunun düzelmesi beklenebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba Hocam. Yani kulak zarının yakınına veya kulağın içinde herhangi bir konuma kir kaçıp çınlama sesi yapmış olabilir mi diye düşündüm ama çünkü gittiğim ikinci doktorum zarda veya iç kulakta herhangi bir hasar olmadığını ve ilk doktorumun verdiği kortizonlu ilacın da verilmesinin anlamsız ve iç kulak hasarı teşhisinin yanlış olduğunu söyledi. O hoca da kulakta akustik travma gibi bir durumdan kaynaklanabileceğini belittti. İşte bu noktada anlayamıyorum çünkü herhangi yüksek şiddetli bir sese maruz kalmamıştım bundan önce. Sadece ara sıra kulaklık kullanırdım o da yüksek sesle dinlemeden. Uzun lafın kısası hocam, ilk doktorum iç kulakta hasar var dedi ikinci doktorum bunun olmadığını ve yüksek sese bağlı hasar olduğunu söyledi ve ben de emin olamayıp kirin küçük bir parçasının kulak zarının önüne kaçması veya ona benzer bir durumun olabileceğini düşünüp doktorların kulağa bakarken tamamının temiz olduğunu görüp o ihtimali atlamış olacağı hususunu sorguluyorum kendi kendime. Size de sorarak bir bilir kişiden, uzmandan görüş almak istedim.
ÖM
Yok. Kıl veya kir zar delinmeden orta kulağa geçemez.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Aynı sorun bende var.7 ay önce pamuklu çubuk ile kulağımı temizlerken, kulağımda enfeksiyona sebebiyet vermiştim. Tedavi sırasında ise çınlama başladı. Doktorum, enfeksiyondan dolayı çınlamanın oluştuğunu söyledi. Mr ve işitme testi sonuçları pozitif çıktı. Kortizon yaptırdım ve çınlama ilaçları (vasoserc, betaserc ve sefa fort, bu ilaçlar çınlamamı daha da arttırdı) kullandım, ama bir işe yaramadı. Bu konuda uzman Dr. bir arkadaşım ise kulak kanalım zedelendiği için çınlama oluştuğunu ve iç ve orta kulağımın iyi olduğunu, bundan dolayı bunun Tinnutius olarak adlandırılamacağını söyledi ve zamanla geçeceğini söyledi. Şu an çınlamam biraz azaldı ama hala var. Bazen sesleri sorunlu kulağım parazitli işitiyor. Östaki borusundan şüpheleniyorum. Ayrıca, kulağım içinde bir parçanın hareket ettiğini hissediyorum. Mr'da Östaki borusu net gözükmez mi?
1.5 tesla ya da 3 tesla arasında görüntü farkı oluşur mu çınlamada Mr için?
Ayrıca, tms ve trt (çınlama) maskeleme cihazları için ne düşünüyorsunuz?
ÖM
(09-04-2018, Saat:12:52 AM)evil2302 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynı sorun bende var.7 ay önce pamuklu çubuk ile kulağımı temizlerken, kulağımda enfeksiyona sebebiyet vermiştim. Tedavi sırasında ise çınlama başladı. Doktorum, enfeksiyondan dolayı çınlamanın oluştuğunu söyledi. Mr ve işitme testi sonuçları pozitif çıktı. Kortizon yaptırdım ve çınlama ilaçları (vasoserc, betaserc ve sefa fort, bu ilaçlar çınlamamı daha da arttırdı) kullandım, ama bir işe yaramadı. Bu konuda uzman Dr. bir arkadaşım ise kulak kanalım zedelendiği için çınlama oluştuğunu ve iç ve orta kulağımın iyi olduğunu, bundan dolayı bunun Tinnutius olarak adlandırılamacağını söyledi ve zamanla geçeceğini söyledi. Şu an çınlamam biraz azaldı ama hala var. Bazen sesleri sorunlu kulağım parazitli işitiyor. Östaki borusundan şüpheleniyorum. Ayrıca, kulağım içinde bir parçanın hareket ettiğini hissediyorum. Mr'da Östaki borusu net gözükmez mi?

Merhaba, ilaçları hala kullanıyor musunuz peki, yani 7 aydan beri?
ÖM
(09-04-2018, Saat:01:55 AM)Halitsvk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-04-2018, Saat:12:52 AM)evil2302 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynı sorun bende var.7 ay önce pamuklu çubuk ile kulağımı temizlerken, kulağımda enfeksiyona sebebiyet vermiştim. Tedavi sırasında ise çınlama başladı. Doktorum, enfeksiyondan dolayı çınlamanın oluştuğunu söyledi. Mr ve işitme testi sonuçları pozitif çıktı. Kortizon yaptırdım ve çınlama ilaçları (vasoserc, betaserc ve sefa fort, bu ilaçlar çınlamamı daha da arttırdı) kullandım, ama bir işe yaramadı. Bu konuda uzman Dr. bir arkadaşım ise kulak kanalım zedelendiği için çınlama oluştuğunu ve iç ve orta kulağımın iyi olduğunu, bundan dolayı bunun Tinnutius olarak adlandırılamacağını söyledi ve zamanla geçeceğini söyledi. Şu an çınlamam biraz azaldı ama hala var. Bazen sesleri sorunlu kulağım parazitli işitiyor. Östaki borusundan şüpheleniyorum. Ayrıca, kulağım içinde bir parçanın hareket ettiğini hissediyorum. Mr'da Östaki borusu net gözükmez mi?

Merhaba, ilaçları hala kullanıyor musunuz peki, yani 7 aydan beri?
Hayır kullanmıyorum. Gazi Üniversitesi'nde tinnitus merkezi var, oraya gitmeyi düşünüyorum...
Bazı doktorlar ise enfeksiyon sonucunda çınlamanın başlamasını tesadüf buluyor...
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi