Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kulak zarı deliği2018
merhaba. 6 senedir sağ kulak zarımda toplu iğne ucu başı kadar delik var. son 3senedir hep akıntılı. denize girdiğimde suyun altına dalamıyorum. duş alırken su kaçması umrumda olmuyor. taki son 1 aydır hafif bir uğultu var. sessizlikte duyuyorum. dikkatimi verince aklım takılıp kalıyor. doktora gittim. zardaki deliği göremedi. akıntı var ondan sanırım dedi. temizlese görecekti ama temizlemedi damla verdi. esnerken kulağımdan soğuk hava giriyor, burnumu tıkadığımda nefesim kulağımdan çıkıyor. zar delik olmasa bu mümkün olur mu?
su akıntı kuruyunca hemen ameliyat olacam. inşaAllah...
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Zar delik olmasa hava çıkmaz evet.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Dr. İrfan Bey, onadron damla ve tobresad damla kullanıyorum. Doktor verdi. lakin kulağımda ağrı oluşuyor ve bu akıntı iltihap ağrısı değil. 20 yıldır kulak iltihabı ile uğraştığım için hissedebiliyorum. kulak mekanizması ağrıyor. kendim açıkçası antibiyotik ekledim tedaviye ve şu an akıntı falan bitti. ama kulağımda denizkulağı dinleyince çıkan uğultu gibi ses kesilmedi. zar delik kulağımda azda olsa işitme kaybı var. ses gelen hedefi görmezsem sesin yönünü ayıramıyorum. bazan damla deliği tıkıyor ses mükemmel oluyor. damla akınca ses mono hale geliyor. sterio değil. diğer kulak tiz sesleri net ayırırken sorunlu kulağım ayıramıyor. bu duyma eşiğindeki düşüş kulağın uğultuya odaklanmasına sebeb olduğunu düşünüyorum. sizce bu düşüncem mümkün mü doğru olabilir mi?
ÖM
Enfeksiyon ödemi geçene kadar eskiye dönmeyebilir. İlk fırsatta deliğin müdahale ile kapatılmasını öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkür ederim.saygılar...
ÖM
Rica ederim, acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Dr. İrfan Bey. bugün doktora gittim kulak zarında delik gene görünmüyor. temizledi gene görünmüyor. ağzını burnunu kapa dedi nefes ver dedi gene kulakta bişi yok. oksijen damla verdi. eve geldim ağzımı burnumu tıkadım nefes verince hava çıkmaya başladı. kamerada gösteriyor zarda delik falan gözükmüyor. damla koyunca boğazıma gidiyor oksiijen yakıyor. kulağımdan doktor un yanında hava çıkmadı ama eve gelince tekrar denedim çıktı. hala akıntı iltihap var kulağımda. uğultu geçmedi. bu durumda ne yapabilirim. doktor arkadaş elinden geleni yapıyor. gerçekten göremiyoruz zardaki deliği. ama milyon kere eminim delik. kulağımdan nefes çıkarken kameraya aldım bayağı ötüyor. ama bazen havada çıkmıyor. bir saat sonra deniyorum hava çıkıyor. bunu zarda delik olduğunu ispat etmek için söylüyorum. şaştım kaldım. sizin öneriniz ne olur? yutkunurken zardan bazen ses geliyor. kulakta eziklik var. hassas. bazan ağrı sızı vuruyor anlık. ne önerirsiniz.zardaki deliği tespit edecek başka bir yöntem cihaz varmı, sizin yanınıza gelsem zar delik delik değil kesin tespit edilir mi, istanbulda değilim ama zardaki delik tespit edilip yama yapılabilirse size gelmek isterim. ama zar kesin delik. bunu en iyi ben hissederim değilmi. 6 yıllık problem. bende sağlık personeliyim. doktorum benle konuşmaya çınlama hep kalıcı olabilir bilmem kaç nedeni var diyerek konuşmayı açıyor. daha kulağımda akıntı var, zar delik bu sorunlar geçsin çınlama devam ederse o zaman diğer çözümleri ararım. motivasyonum düştü gerçekten. ama uğultu da delik zar sebebiyle eminim buna. çünkü damla koyunca bazen tıkanıyor o delik ses pırıl pırıl oluyor. dışardaki kuş böcek seslerini duyuyorum. zar delik duyum düşük olunca kulak o uğultuya odaklanıyor. ne önerirsiniz;?
ÖM
Anlattıklarınıza göre çok küçük bir delik olmalı. Bazen kuru tutunca kapanır. Östaki borusunun iyi çalışması esas kriter.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi