Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çınlama-Tıkırtı-Basınç -Ağrı
Merhaba,
tam 3 ay önce sol kulağımda tıkanıklık oldu. doktora gittim işitme testi yapıldı, işitmede herhangi bir sorun yok, orta kulak intihabı olmuşum hemen antibyotik ve burun spreyi verildi. 5 gün içinde kulağaım açıldı tıkanıklık kalmadı. Ancak inanılmaz bir çınlama başladı sabahları biraz az hissediyordum anca gün ilerledikçe artıyordu. uyumak imkansız. ardından doktor doktor dolaşmaya başladım. her gittiğim doktor burun spreyi verdi. sakız önerdi. sreyleri kullandım ve sakızları cenem arıyana kadar çinedim. sonra birden sunu farkettim sağ kulağım da (sağlam olan kulağım) da yutkundukça çıtırdamaya başlamis. ardından bu kulak basınç yemeye başladı . hemen sakızı ve spreyleri bıraktım. refleks olarak geğirdikçe aniden kulağıma basınç vuruyor ve ağrı oluşuyor. metroya otubüse binince basıncın kulağımı şisirdigini farkedebiliyorum. bu kulakta da uğultu geceleri hissediyorum. özellikle sonradan bozulan bu kulak basınçla patlayacak gibi hissediyorum. arğı bağzen çok üst seviyelere çıkıyor dayanılmaz. sol kulak çınlama uğultu basınç mevcut ayrıca birkaç defa bu kulağımda kendi nefesimi hissttim. konuşurken sesimde yankılanma şekilinde çıktığını farkettim. ( bu devamlı olan birşey değil) sol kulağımda tempolu merdiven çıkarken yada inerken her adım atışımda çıt sesi gelmekte. diğer kulakta da artık hissetmeye basladım bu sesi. aynı şekilde yemek yerken hızlı bir şekilde çineme yapınca aynı ses çıkmakta. bu seslerden çok beni rahatsız eden çınlama( ki bu arlar degişken bağzen bütün gün devam ediyor. sonra bir gün çok az hissediyorum. sonra tekrar başlıyor) + yutkundukca çıtırtı, kulakta oluşan dayanılmaz ağrı ve basınç. her turlu testi yaptırdım birşey çıkmıyor. doktorlar malesef teşhiz koyamıyor ancak ben yaptığım araştırmalar sonucu östakiminin gereğinden fazla açıldığını ve bunun da basınca neden olduğunu ağırının bundan oluştuğunu düsünüyorum. özellikle çenemi açıp burnumu çekince sol kulakta ki havayi pıt diye çekebildiğimi yani şişmiş zari indirebildiğimi ( bu olay çınlamayı artırıyor ve zarda az da olsa bir süreliğine ağrıya neden oluyor- yapmamaya çalışıyorum) farkettim. yaptığım araştırmalardan da bunun bir patuloz östaki olduğunu düşünüyorum. gittiğim doktorlardan bir tanesi teşihisi koyamamakla birlikte biz çıtırtılı-tıkırtılı hastalara tüp takıyoruz dedi. benim merak ettiğim.

bu teşhis doğru mudur ? eğer doğruysa tüp dışında bir çözümü var mıdır? varsa nedir? yoksa
1 - tüp takılırsa çınlama durur mu?
2- geğirme ıkınma durumunda kulakların basınç yemesi durur mu?
3- yutkunurken çıkan çıtırtı sesleri zamanla düzelir mi ?
4 -tüp zara kalıcı hasar verir mi ?
5- zar dışında başka bir yere takılamaz mı ? subanuler t tup dış kulaktan orta kulağa kanal açılarak takılan tüp ve zara zarar vermeyen bir tüp şeklinde bir yazı okumuştum.

ilginize şimdiden teşekkürler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Patulous Östaki teşhisi doğru olabilir.
Bu arada çene eklemi rahatsızlığı da eklenmiş olabilir, ağrı onunla açıklanabilir.
Hızlı kilo verenlerde Östaki problemi görülebiliyor. Sizde böyle bir durum var mı bilemiyorum.
Tüp doğru teşhiste çözüm oluşturur. Nadiren kulak zarına kalıcı hasar verebilir.
Çınlama başka sebeplerle olabilir.
Tüp başka yere takılamaz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(05-04-2018, Saat:03:47 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Patulous Östaki teşhisi doğru olabilir.
Bu arada çene eklemi rahatsızlığı da eklenmiş olabilir, ağrı onunla açıklanabilir.
Hızlı kilo verenlerde Östaki problemi görülebiliyor. Sizde böyle bir durum var mı bilemiyorum.
Tüp doğru teşhiste çözüm oluşturur. Nadiren kulak zarına kalıcı hasar verebilir.
Çınlama başka sebeplerle olabilir.
Tüp başka yere takılamaz.

Hocam cinlama baslayinca stresten birkac kilo vermis olabilirim ancak geri aldim su an normal kilomdayim. Cene cerahhina gittim herhangi bir sorun yok dedi. Cinlama ve agri basinc yuzunden olusmaz mii? Cinlama ostaki yuzunden olusmmussa tup bunu durdurur mu ? Refleks olarak gegirme aninda kulaklara vuran basinc ortadan kalkar mi? ostakinun neden oldugu sorunlar tuple cozulur mu ?

Tesekkurler.
ÖM
Çınlama ve ağrı basınç çok kuvvetli ise düşünülebilir. Sadece nefes alırken zar oynaması bunu yapmaz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam gene rahattsız ediyorum ama son olarak iki sorun daha var ?
1-ostaki bosusunun düzgun calışmaması ( her yutkunmada gelen tıkırtı sesleri ) cinlamaya sebet olabilir mi? yani kulakta karşılaşılan cınlamaların bircok nedeni vardır tabiki ama nedenlerinden biri bu olabilir mi ? özellikle tek kulakta olması ve o kulakta ostakin bozuk olması sebebiyle soruyorum.
2- ostakinin sebep oldugu sorunlar tüple ortadan kalkar mı ?

teşekkürler.
ÖM
1-sadece nefes alırken sorun olması beklenir
2-teşhis doğru ise tüp işe yarar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. kendi durumumdan bağımsız olarak son bir soru daha soruyorum affiniza sığınarak.

herhangi bir hastada östakinin düzgün çalışmaması sonucu yutkunurken gelen çıtırtı-tıkırtı sesleri, kulakta duyulan cızırtı seklinde titinus(bu östakiden dolayı meydana gelebilir mi yada östaki hiçbir kulakta cızırtı-titinus yapmaz diyebilir miyiz? )
bu semptomları alan herhangi bir hastanın tüp takması durumunda semptomları düzelir mi ? Yani herhangi bir hastanın ses ve nefes otofonisi hariç östakiden kaynaklanan sorunlarını tüp çözer mi ?
ÖM
Şayet duyduğu sese Tinnitus derseniz evet.
Tüp sorunları çözer.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi