Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sebebini Bilmediğim Kulak Çınlamam
Hocam merhabalar, öncelikle böyle bir platformda insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Sanırım hikayem biraz uzun olacak ancak herşeyi bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

Benim sıkıntım bana göre biraz ilginç. 28 yaşında erkeğim. Avusturya'da yaşıyorum. En başta hiç bir sıkıntım yoktu. Sonra iş arkadaşımın beni uyarması neticesinde bir KBB uzmanına gittim ve orada yapılan öncelikli demir bir aletle kulak temizliği ve duyma testi sonucunda iki kulağımda da işitme kaybı olduğu saptandı. Sesleri denizin altındaymışım gibi duyuyormuşum. Eskiden sürekli kulaklıkla ve yüksek sesli müzik dinlerdim.

Doktor sonrasında işitme cihazı kullanmam gerektiğine karar verdi. Kendi imkanlarımca bir çift işitme cihazı edindim. (Starkey Halo RIC 13 i90. Bluetooth üzerinden iPhone cihazım ile senkronize kullanıyorum.) 1 sene kadar herhangi bir sıkıntım olmadan kullandım. Gerçekten duyma sorunum olduğunu cihazları kullanmaya başladığım an anladım. 27 yaşıma kadar bu durumdan bihaberdim. Cihazlar duyma seviyemi yüksek derecede artırdılar.

Daha sonra tam hatırlamıyorum ama bir kere boyun kıtlatma yaptım ve bir ara da çok ağır bir şeyi kaldırmak için kendimi zorladım. O sırada boynumun zorlandığını hissettim ancak önemsemedim. Bundan bir iki gün sonra sol kulağımda devamlı damar atması sesi duymaya başladım (ara ara devamlı ve kesik kesik vuvv vuvv şeklinde) bu sese bir kaç ay sonra ince ve devamlı bir tiz ses eklendi. (dişlerinizi sıktığınızda kafanızın içinde hissettiğiniz sesin aynısının devamlısı)

Şu an iki sesi birden sol kulak ağırlıklı olmak üzere duyuyorum. İşin ilginç kısmı akşamları yatıp uykuya dalana kadar sesi duyuyorum. Uyku konusunda bir sıkıntım yok. Ancak sabah kalkınca vuvv vuvv sesini ilk aşamada duymuyorum sadece tiz ses geliyor. Bir kaç saat sonra o vuvv vuvv seside tekrar başlıyor.

Bir büroda masa başı bir işte bilgisayar başında çalışıyorum. Son zamanlarda bende ara ara şiddetli çarpıntı, hafif çene ağrısı ve yutkunma zorluğu, hafif mide bulantısı, ellerimde istemsiz titreme, boynumun orta ve sol kısmında (kendi solum) ara ara ağrı ve gözlerimde açıklayamadığım bir hassasiyet başladı. Kimi zaman kulaklarımda da hassasiyet hisseder oldum. Normalde dinlediğim ses yüksekliği beni rahatsız etmeye başladı. Hafif halsizliği de buna ekleyebilirim.

Buradaki aile doktorum beni kan ve idrar testine gönderdi. Değerlerimde D Vitamini eksikliği dışında sorun teşkil edecek bir bulguya rastlanmadı. Cerebokan isminde bir ilaç verdi ancak sorunuma çözüm olmadı. Kendi araştırmalarım neticesinde Boyun Düzleşmesi, Vertigo gibi sonuçlara rastladım.

Sizce sonraki adımım ne olmalı ne önerebilirsiniz?

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Burada sorun kulağın yakınından geçen bir damarın sesini duymanız bence. Direk kulak problemi değil. Muayene eden hekim isterse ultrason isterse BT anjiyografi tetkiki yaptırabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(05-04-2018, Saat:03:50 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Burada sorun kulağın yakınından geçen bir damarın sesini duymanız bence. Direk kulak problemi değil. Muayene eden hekim isterse ultrason isterse BT anjiyografi tetkiki yaptırabilir.

Çok teşekkür ederim hocam. Dediklerinizi doktoruma ileteceğim. Peki diğer sıkıntılarım için bir tahminde bulunabilir misiniz?
İşitme cihazı kullanın elbette. Diğer problemler endişe ve panik atak gibi de duruyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam iyi günler, durduk yere iki kulakta başlayan çınlama sizce neden olur? Ses böyle ince seslerden değil bazen öyle de oluyor ama daha çok tıslama gibi. Ve tek kulağımda da uğultu var. Ayrıca kulaklarımı bazen dolgun hissediyorum tıkanık değil. Doktora gittim işitme testin çok iyi dedi, herhangi bir sorun görülmedi. Bahar alerjim var burun etlerin şişmiş dedi ama bu kadar. Pazartesi günü yüksek frekanslı odyograma da gireceğim ama onda da bir sıkıntı çıkmayacak gibi. Gürültüden nefret ederim son iki senedir de hiç bulunmadım, okul gürültüsü metro gürültüsü ancak bunlara girmişimdir onu da her insan giriyor bu kadar kolay mı kulak sinirlerinin ölmesi? Bu arada çene sorunum var gibi, ağzımı tam açamıyorum ve yirmilik dişlerim tam çıkmasa da iki tanesi gömülü gibi doktor çekeceğiz demişti. Sizce neden olmuş olabilir bu? Akustik travma da geçirmedim. Ama şunu fark ettim gürültüde artıyor biraz, okul içinde mesela. Bir de önceleri ayıptır söylemesi çok ıkınırdım özellikle tuvalate çıktığımda bu kulağıma zarar vermiş midir sizce?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ne zamandır var? Yeni bir süreçse alerji sonucu olunan Östaki fonksiyon bozukluğu olabilir ilk aklıma gelen.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

1 hafta kadad oldu. Tüm o testleri yaptırdım işitme, odyogram ve timponogram denen testler. Ostaki fonksiyon bozukluğu
ÖM
Olsaydı eğer o esnada anlaşılmaz mıydı? Kusura bakmayın yazamdan yolladım. Dediğim gibi çenemde de sıkıntı var. Az önce ymek yedim ve sol taraftaki tıslamanın arttığını da hissediyorum.
ÖM
Testler küçük basınç problemlerini göstermez. Çene eklemi problemleri de çınlama sebebidir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi