Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
çınlama ugultu ve kulakta dolgunluk hissi
Selamlar sitenize google da arama yaparken rastladim ve üye oldum.Size simdiden teşekkur ederim.
Birinci sorum bundan dört ay önce telefonda müzik video izlerken telefondan gelen seslere sol kulağimin sanki ses seviyesini ayarliyamiyormus gibi lık lık lık diye sesler duyuyorum biraz rahatsiz ediyor ama bu sadece telefonu yada küçük radyo gibi cihazlari düşük seste dinlerken yaşiyorum.Sanki sol kulagim aşırı açık ses algısını kısma hissi duyuyorum.Dört ay oldu halen devam ediyor.O aralar büyük bir kulaklik almiştim ve yüksek seste baya dinlemistim ondan olmus olabilirmi.Bir fikriniz varmı.
ikinci sorum daha onemli.Dört sene önce evham yüzünden panik atak gecirdim anksiyete teşhisi kondu halen antidepresan kullanmaktayim.Şuan panik yok.Çinlamalarim o zaman başlamişti ama ara ara azalip artiyordu ama rahasiz etmiyordu.1.5 aydir çinlama artti sonra sessizlikte uğultu yada motor sesi gibi ses başladi.Geçer diye önemsemedim.Baş donmesi ve bulantı hic olmadi.Bir ay öncede bir duş sonrası sağ kulagimda dolgunluk hissi oluştugunu fark ettim.sanki yutkununca acilacakmış gibi.Bu arada telefona yukledigim isitme testi programinda cok tiz bir sesi sol kulagimin duymasina ragmen sag kulagimin duymadigini hissettim.Ama gunluk seslerde cok fazla hissetmiyorum.Sadece dolgunluk hissi var.Devlet hatanesi kbb ye gittim ve bütün şikayetlerimi anlattim.Fiziki muayenede sağ kulak zarinda biraz matlaşma var gibi birşey soyledi.Baska hicbir test falan istemedi.Sadece Vasoserc yazdi ve bir ay kullan dedi.İlaciYirmi gündür sabah akşam aliyorum ama uğultuda cınlamada ve dolgunlukta bi degisiklik olmadı.Zaten evhamliyim kulagim böyle kalacak diye korkuyorum.Sizce ilaç bitene kadar beklemelimiyim yoksa başka bir doktoramamı gitmeliyim.Tecrübelerinize güvenerek cevabinizi bekliyorum.Biraz uzun oldu ama kusura bakmayin.Affiniza siginiyorum.Simdiden teşekkür ederim saygilar.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Muayenede anatomik problem çıkmamış. Yüksek sese bağlı akustik travma olabilir. İlaçlar çok fayda göstermiyor maalesef. Stres ve kaygı hem çınlama sebebi hem de olan çınlamanın artma sebebidir. Sakin olup şikayetler artarsa tekrar muayene olmanız uygun olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(18-03-2018, Saat:07:11 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Muayenede anatomik problem çıkmamış. Yüksek sese bağlı akustik travma olabilir. İlaçlar çok fayda göstermiyor maalesef. Stres ve kaygı hem çınlama sebebi hem de olan çınlamanın artma sebebidir. Sakin olup şikayetler artarsa tekrar muayene olmanız uygun olabilir.

irfan bey bize zaman ayirip bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Tabiki sorduğumuz sorular göreceli ve ucu açik.Yinede fikir veriyorsunuz.Çınlama bazen artiyor bazen azalıyor uğultuyuda günlük yaşantida hissetmiyorum.Suan beni tek rahatsiz eden kulagimdaki dolgunluk çok ince tizde azalma ve sanki içinde pamuk tikali gibi his beni huzursuz ediyor.Bir aydir aynı şekilde devam ediyor ve böyle kalacak yada ilerleyecek diye kaygılarım arttiriyor.Yutkunurken o kulagimda catır cutur sesler duyuyorum sanki acilacak gibi ama acilmiyor.O taraftaki dişlerimi biraz fazla sıktigimda o kulaktaki çinlama artiyor.Sizce bu şikayet ostaki borusunda sikinti olabilecegi anlamina gelirmi.Zamanla geçtiği düzeldiği oluyormu.Yoksa biraz daha bekleyip iyi bir hekim bulup testler yaptirmalimiyim.yaşım 46...Tekrar teşekkür eder mesleginizde başarılar dilerim saygilar...
ÖM
Çok sebep olabilir tabii. Vestibülokoklear hidrops da araştırılabilir. Östaki disfonksiyonu da.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi