Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geçmeyen Bogaz Agrısı ve Dil Bagı
AHBrmK.jpg

Hocam Merhabalar ,
Yaşım 34,Erkek…
Ben Biraz Uzun Yazacam..

üste ki Resim de gördüğünüz gibi ,
Dilimin altında 2 tane kan pıhtısı gibi birşey var ve 2 aydır orada.ne büyüyor, ne şişiyor,ne küçülüyor hep aynı yerde ve aynı büyüklükte.Bunun için; 1 Prof., 2Kbb , 1 diş Hekimine gittim.Sizin fikriniz nedir.USG çektirmedim. Tükürük bezi yada homejen dediler gönderdiler.(patojolik şişlik yoktur)

Boğaz ağrılarıma gelince, Yaklaşık 15 senedir içtiğim sigarayı 2 ay önce bıraktım ve ne olduysa bundan sonra oldu.Boğaz ağrılarım hiç geçmedi.5/10 gün geçiyor tekrar başlıyo.Yutkunma güçlüğüm yok, Boğaz da sert şişlikler yok (patajolik) ,yerken boğazıma takılan da yok.Boğazım da hafif kuruluk oluyor..Daha çok boğazım da takılma hissi gibi sanki dilimin üzerinde bir şey var gibi,Sanki sıkıyorlar gibi daha sonrasında boğazda batmalar. bazen troidlerim de agrı bazen bademcikler de.Ateş, iltihap vs olmadı hiç.Psikolojik olduğuna inanmıyorum .Biyolojik bir agrı var sürekli geziyor.Doktorlara gittim İLGİLENMİYORLAR…Bir Hoca da, karbonat iç geçer dedi(ilgi bu kadar) .USG ve KAMERA ile baktırmadım.

Bu arada yaptırdığım tetkitler , Endoskobi oldum raporda Kardianın endeskobu kavraması gevşekti malumuzun reflü.zaten boğaz ağrılarım sebeplerinden biriside sürekli genirtiyle gelen asidin sürekli yemek borusundan boğaz boşluğuna kaçması.Asitten dolayı boğazlarım çok tahriş olduğunu düşünüyor Gastoentoloji Doktoru..Ama Reflü şikayetleri çok azaldı ama boğaz ağrısı yine başladı.

1 ay önce yine yaptırmıştım o zaman TSH normaldi
Cyy6uk.png

Bunda 1 gün önce yaptırdığım Troid Testim, (çok nadir ani terleme çarpındı sersemlik oluyor)
TSH 0.344 mU/L 0.38 - 5.33
Serbest T4 0.89 ng/dL 0.61 - 1.12

İrfan Hocam Ben Ofinizi aradım
Yaptırmamı istediğiniz görüntüleme ve ya test varsa yaptırıp gelebilirim.
Sizin görüşleriniz nedir ,Sayın hocam ? Şüphelendiğiniz bir şey var mıdır ?
Bogaz resminide yükleyip tamamlamak istedim
rAsmAR.jpg

bu yazıyı okuyan ve sigarayı bırakan arkadaşlara hitaben ,Ben sigarayı bıraktıktan sonra, vücut hale savaş içerisinde.. Agız içi sızlamalı lezyonlar, boğaz ağrıları ,Ani Ateş basmaları.Bunlarla hala vücut savaşıyor.Pes edecek mi bilemiyorum ? Ya da tamamen sigarayla alakasız bilemiyorum.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
İlk aklıma gelenleri yazacağım.
Dil bağı altındaki görüntü hemanjioma benziyor. Meslektaşlarım önemli görmedi ise merak etmeyin.
Uzun süre sigara içip bırakanlarda altı ay kadar tahriş hissi, öksürük görüyorum. Biraz daha beklemeniz gerekebilir. Bir de sigara yerine abur cubur yeniyor. Bu da hem reflü hem de kilo problemine yol açıyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam İlginiz için Teşekkürler..
Ben bugun ofinizi aradım siz 6 ay bekleyin dediniz

Ben de Reflü 2/3 senedir ve son zamanlarda çok artmıştı ama ilaçlar baskıladı.
Bu baglam da , faranjit, bronşit,sinisüt, boğaz iltihabı ve ya buna benzer bir durum var mıdır (boğaz resmini de gönderdim) ?
sadece 6 ay bekleyip aynı şikayetler devam ederse tekrar mı muayene oluyum

Bu arada Troid sonuçlarında sıkıntı varmı acaba ?

Dil bagındaki için de beklememi tavsiye ediyorsunuz ? (USG ye gerek varmı)
ÖM
Benim önerilerim sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlıdır. İnternet ortamında teşhis, tetkik ve tedavi önermek doğru değil. Bunu ancak muayene eden hekim yapabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam Tekrardan merhaba
ilginiz için tşk..

Mesajınızı görmüştüm fakat ; Kan , usg ve yemek borusu endeskobik muayene sonucu alıp danışmak istedik

Daha önceden yazdığım ; bogazımda bir şey var gibi Boğazım da hafif kuruluk oluyor, daha çok boğazım da takılma hissi ,dilimin üzerinde bir şey var var bazen de boğazımı sıkıyorlar gibi...

USG
ne3U4i.png

özofagus muyenesi
xieYLi.png

kan test
sR9sL7.png

Bu sonuçlara doktor , Guart ve Troidlerinde büyüme

Size danışmak istediğimiz , hem kendim hemde aynı şikayetten hastalarınız için

Nelere dikkat etmeliyiz ?
Guatırım ne seviyede ?
Nasıl bir yol haritası izlemeliyiz
ÖM
Tetkikler muayene ve şikayetler ile anlam kazanır. Sadece tetkik sonucu her zaman aynı teşhise götürmez.
Tiroid beziniz fazla çalışıyor gibi. Endokrin konsültasyonu uygun olur.
Boyundaki lenf bezleri de dediğim gibi muayene ile birleştirilmeli sadece önemli gözükmüyor diyebilirim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

hocam su sözünüz ''Sadece tetkik sonucu her zaman aynı teşhise götürmez.'' beni her zaman düşündürdü

Özfagus ends. oldum. USG çektirdim.kan tahlilleri yaptırdım.bunların hariçinde başka ne yaptırmam gereken bir şey var mıdır ?
(MR-görüntüleme alerji testi gibi)

Boğazda sanki birşey var hissi, hafif batmalar,nadirde olsa çok hafif nefessiz bırakması..
En belirgin özelliği ^birşey var hiissi' bir sagda bir solda bazen gırtlagın üstünde veya altında.bellli bir bölgesi yok değişken..boğazımda bir şişlik yok.kulağa vuran ağrıda yok.

ne yapmam gerekir hocam.yaklaşık 2 aydır bazen süren arada bir 3/5 gecen sonrasında tekrarlayan birşey..varsa önerileriniz tekrar özele ve ya devlete gidip rica edecem
ÖM
Boğazda takıntı, kitle hissi
Stres
Reflü
Kansızlık
gibi sebeplerle ortaya çıkıyor çoğunlukla. Sizdeki tahminen kaygı ve stres olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi