Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta kulak iltihabı ve damla
Hocam öncelikle iyi günler bir kaç soru soracaktım. Öncelikle 5 6 yıldır orta kulak hastasıyım. 2 kez ameliyat oldum. 2015 te ameliyat olduğumdan beri nerdeyse iltihabım hiç durmadı dönem dönem yani 1 ay dursada tekrar devam etti. Doktora her gittiğimde damla veriyor. Kullanmama rağmen ya geçiyor 1 2 hafta yada hiç geçmiyor. En son 3 4 ay önce ameliyat dendi ama ne oldu bilmiyorum gün almama rağmen bir anda iltihap vs kalmadı kurudumiptql oldu ameliyat. O iptal olmadan sonra yaklaşık 1 ay rahattım ama tekrarladı acaba işim gereği dışarda 1 ay kaldım rüzgar yapmış olabilir mi? Neyse oldu sonuçta. Ameliyat dedikten sonra ben o ara sırtımda mantar için birkaç ilaç kullandım onların iyi geldiğini düşünüyorum çünkü bu zamana kadar hiç bu kadar iyi değildi. Tabi ameliyat dedikten sonra damlada kullanıyordum. Şu an 10 gün damla kullandım 1 haftadır kullanmıyorum. Az önce kulağımı temizledim peçete ile içi dolmuştu. Burda 2 sorum olacak acaba peçete ile temizlemek zararlı mı? Bu kadsr süre damla kullanmama rağmen geçmiyor sebebi nedir? Bu kadar süre dememe bakmayin 3 yıl yaklaşık. Doktora gidiyorum içi sadede biraz nemli az iltihap var diyor. Ama ben temizlediğimde yukarı bölüm dolmuş oluyor. Acaba doktor yukarıyı görmüyor mu? Dokuz Eylül Üniversitesindeyim 5 senedir. 2 ameliyatı orda oldum. Damla ile ilgili 2 sorum olacak. 1.si 2 damla alıyorum onadron ve siprogut bunları nasıl kullanmalıyım? Yıllardır kullanıyorum hata mı yapıyorum acaba? Öncelikle ilk damladan 2 damla damlatıyorum sonra 5 10 dk geçtikten sonra diğerkini boşaltmadan üstüne diğer damladan 2 kez damlatıyorum. Acaba boşaltmam gerekli mi? Artı peçete ile en son kurtulmalı mıyım? Birde acaba 15 günü geçti damlanın süresi ben 1 haftadır kullanmıyorum bitmedi şu an kullanabilir miyim?Lütfen kulağa iyi gelecek bir şeyler söyleyin. Yıllardır hastaneye gitmekten yoruldum. Kemikler alındı nerdeyse hiç duymuyor sağ kulak. Zar da yok içi baya boş. Banyodayken pamuk kullanıyorum ama içine sanki küçükte olsa 1 damla su kaçıyor gibi hissediyorum acaba sorun yaratır mı? Hocam çok sordum kusura bakmayın ama belki yardımınız tedavime iyi gelir.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Önce teşhis önemli. Mantar veya bakteri farklı tedavi edilir. Damlalar kullanılacaksa iki damla çok az bir miktar. Bence en az beş damla olmalı. Bu arada sık takiple kulağın doktor tarafından temizlenmesi gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(13-03-2018, Saat:03:07 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Önce teşhis önemli. Mantar veya bakteri farklı tedavi edilir. Damlalar kullanılacaksa iki damla çok az bir miktar. Bence en az beş damla olmalı. Bu arada sık takiple kulağın doktor tarafından temizlenmesi gerekir.

Hocam saolun ben zaten 5 senedir sürekli gidiyorum. Acaba hocam bir gün geçer mi bu iltihap? Yani 19 yaşındayım belki büyüme çağından sonra biter diye kendimi avutuyorum. Ama geçeceğine dahil umutlarım tükeniyor. Birde hocam şimdi evde tarihi geçmemiş ve açıldıktan sonra 15 gün geçmiş damla var kullanabilir miyim?
ÖM
Burada ameliyat sonrası anatomi, sıkı takip ve temizlik, uygun ilaçlar önem arzediyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi