Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ani Gelişen İşitme Bozukluğu
Hocam meraba ic kulaktaki kristallerin yer değiştirmesi sonucunda sürekli çınlama olurmu baş dönmesi de dahil olmak üzere
ÖM
Sadece baş dönmesi olur. Pozisyonel vertigoda işitme etkilenmez.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Selam irfan bey.östaki kanalinin durumunu calisip calismadigini hangi test veya çekim gösterir.östaki çalusmiyorsa ilaclar ile çozulmuyorsa tıpda çare bitmismi demekdir.saygilar
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulağa basınç uygulama ile zarın hareketi gözlenebilir. Timpanogram fikir verir. Şayet tıkalı ise sebepler ortadan kaldırılmalı. Balon ile genişletme imkanı var.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam izmirden gelicegim muayehane icin tel bildirirmisiniz
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
0216 4675175
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Doktor Bey Merhaba,

Hastalığımdan kısaca tekrardan tekrar bahsedeyim burada;

"Ani gelişen işitme bozukluğu, duyuyorsunuz fakat sesler bozuk (sadece sol kulakta). Muhtemel işitmem de azalıyor. Kulakta basınç ve çınlama 4 saat gibi bir süre bunu yaşıyorum daha sonra normale dönüyorum. Bu durumu bir çok kez yasadım. Neden olabilir acaba ?"

Hocam ben bu rahatsızlığı 1,5 yıldan daha uzun bir süredir yaşıyorum. Toplamda 35 kez atak (ses bozulması) yaşadım ve her biri 4 saat sürdü. Birçok doktora gittim ve sonuç alamadım. En son atağımı da 10 gün önce yaşamıştır. Fakat son iki atağım çok farklı geçti. Bu sıkıntı aniden başladığı için yanımda kulak tıkacı taşıyordum. Atak yeni başladığında kulak tıkacımı takıp çıkardım. Bu durum kulak zarında negatif basınç yaptı. (Lavabo pompası gibi gibi kulak zarımı dışa doğru çekti) Bundan sonra kulağımda basınç büyük miktarda açıldı. Atak çok hafif geçti ve 1 saat sürdü. (önceden hep 4 saat sürerdi) Tesadüf dedim ve son atağımda da bunu bilerek denedim. Sonuç aynı atak daha hafif ve kısa sürdü. Negatif basıncı sadece bir kez ve kulak zarıma zarar vermicek şekilde hafifçe yaptım.

Bu olay ile ilgili size bir kaç sorum olacak.

1. Meniere veya Atipik Meniere de negatif basınç uygulandığında atak süresi etkilenir mi ? (yada bu kadar küçük basınç olayı iç kulağı etkiler mi ?)

2. Olay Östaki Disfonksiyonu olayı gibi bir durum ise bu bana 1.5 yılda 35 kere atak(ses bozulması) yaşatır mı ?

3. Son yaşadığım olaydan sonra hastalığım ile ilgili sizin yorumunuz ne olur acaba ?

Teşekkürler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
1-Böyle bir bilgiye ulaşmadım. Burada tuz kısıtlaması önemli biliyorsunuz.
2-Östaki problemi gibi durmuyor.
3-Neyin atağı tetiklediğini bulmaya çalışın ve dikkatli tuz kısıtlaması yapın.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Doktor Bey Merhaba
Cevabiniz icin tesekkur ederim.
Soylemeyi unuttugum bazi durumlar kalmis.
1.Ataklarim genelde bisey yerken geliyor yemek yemen anina cok denk geldi.
2. Benim sol burnum surekli sayilabilecek sekilde tikali. Tomografi cektiler sola kemik egikmis. Sol kulak hasta olduğu icin alakasi var mi bilmiyorum.
3. Bir doktor bey burnumdan kamera sokup bakarken yutkunmami soylemisti. Daha sonra sanirim ostakin calismiyo diye belirtmisti.
Bunlari soylemeyi unuttum ama bu olayla alakalı olabilir mi acaba?

Tuzla ilgili doktor bey cok tuz diyeti yaptim ataklar hic degismedi. Yine rastgele bi sekilde geldi. Birde tuzun etkisi gormek icin tuzlu yeme dönemi yaptim. Ataklarla ilgili bisey degismedi. Sadece sigarayi birakip denedim o fark ettirdi atak suresini baya acti. Normalde 10-15 gunde gelen atak 2 ay rahat gelmedi. Ama tamamiyle oda kesmedi.

Tesekkurler
ÖM
Burun ile ilgisi olmaz. Vestibülokoklear hidropsta genel yöntemim tuz kısıtlaması, olmazsa bir süre tuz atıcı ilaç, en son kortizondur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi