Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aylardır devam eden ve ilerleyici kulak çınlaması
Anladim hocam. Ama benim sağ kulağım 10 bini az duyuyor ve sonrasını hic duymuyor. Çınlamam hangi frekansta sizce? Birde ileriki yaşlarda çınlayan hücreler fiziksel olarak ömrünü tamamlayınca, çınlama azalacak veya bitecek diyebilir miyiz? Bir labaratuvar hocası, tinnitusun ömrünün 4 ile 44 yıl arası olduğunu araştirmislar gibi bir cumlesi vardi.
ÖM
(23-02-2018, Saat:07:39 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kişilerin en büyük endişesi çınlamanın artması ve sağırlıktır. Bunlar çok özel nadir hastalıklar için geçerlidir. Birçok çınlama aynı kalır veya azalır.
Her frekansa karşı gelen bir hücre grubu vardır, hangisi etkilendi ise çınlama orada olur. Sırayla olmaz. Tabii bu koklear patolojiler için böyledir. Bütün işitme yolunda beyine kadar patoloji olan bölgeler olabilmektedir. Dediğim gibi işitm siniri kesilse dahi çınlama devam eden hastalar vardır. Sakin olup, sebebi anlamak ve endişeyi azaltmak en uygun yol gibi duruyor.

hocam peki, çınlamanın sessiz ortamda sessiz veya azalıp sesli ortamda seslerle birlikte artmasının nedeni nedir?
ÖM
Hiperakuzi varsa bu olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(24-02-2018, Saat:01:54 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiperakuzi varsa bu olur.

benim sağ kulağım 10 bini az duyuyor ve sonrasını hic duymuyor. Çınlamam hangi frekansta sizce? Birde ileriki yaşlarda çınlayan hücreler fiziksel olarak ömrünü tamamlayınca, çınlama azalacak veya bitecek diyebilir miyiz? Bir labaratuvar hocası, tinnitusun ömrünün 4 ile 44 yıl arası olduğunu araştirmislar gibi bir cumlesi vardi.
ÖM
Frekans net belli olmaz, yaklaşık tahmin edilir. Diğer süre bilgisi bence asılsız.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Bana da asılsız gibi gelmisti. Hocam bir ömür boyu 7-24 aralıksız bu çınlama neden kesilmez? Çınlayan hücre zamanla atrofi olabilir mi? Yani tamamen ölümü gerceklesebilir mi? Tamam çınlama işitme yollarini da tutmus olabilir belki ama en azindan isitme tüylerinde ki anormalliklerden kaynaklanan cinlama zamanla yıkıma uğrayıp bir gün son bulabilir mi?
ÖM
Başka seslerle bastırmaya çalışın. Hafif bir müzik veya işe odaklanın. Böylece kısır döngü kırılabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(24-02-2018, Saat:09:19 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Başka seslerle bastırmaya çalışın. Hafif bir müzik veya işe odaklanın. Böylece kısır döngü kırılabilir.

Kısır döngüyü bir kırabilsek aslinda çözüm orada yatıyor ama özür diliyorum sizden gercekten yaşamayan bilmiyor hocam. Bunun fiziksel olarak bir belirtisini doktorlara sunabilseydik belki bu hastalığın çözümü bulunabilirdi sevgili hocam. Size de kızmaya hakkımız yok, çok iyi niyetlisiniz Allah razi olsun sizden. Bu tinnitusa çare olmadiğini bilseler heralde sizin gibi iyi doktorlar bu kbb bölümünü tercih etmezdi diye dusunuyorum. Tıp’ın bu mercimek tanesi kadar kutuya çare bulamaması, ve neredeyse dünya nüfusunun çeyrek diliminde bu hastalığın görülmesi gercekten cok uzucu. Hocam tüm degerli yorumlariniz icin gercekten cok tesekkur ederim.
ÖM
Rica ederim. Geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi