Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aylardır devam eden ve ilerleyici kulak çınlaması
Merhabalar, öncelikle sorunum Kasım ayından beri devam etmekte, bir düğün sonrası Kulaklarımda çınlama söz konusu fakat tek bir çınlama değil çok çeşit çınlama duyuyorum. özellikle son zamanlarda azalıp çoğalan ve özellikle sesi ortamlarda artan Cızırtı, kesik kesik ve bazen de sinyalimsi kesik kesik ses duyuyorum kulaklarımda acayip derecede basınç hissi ve bazen de ağrı olabilmekte, (özellikle kulak memesi altında fasiyal sinir dedikleri yerde bazen ağrı oluyor) sanırım bu duruma Hiperakuzi deniliyormuş, 3 doktora gittim 1 tanesi Vasteral verip yolladı diğeri sadece kulak zarıma baktı son gittiğim doktordan test istedim her iki kulağımda 7Db duyuyor fakat sorun çınlamalar ve basınç hissi. basınç yüzünden bazen çene eklemimden ağzımı açtığımda takır tukur ses ve eklem tıkırtısı oluyor. aynı zamanda normal bir ses bile oldukça yüksek gelebilmekte?
Çınlamaların gün içinde artıp azalması veya ara sıra olmasının nedeni nedir acaba? Gürültüden korunmaya çalışıyorum ama neredeyse imkansız bu, her gürültüden sonra yeni çınlamalar mı oluşacak?

edit: bu arada Hocam,düğüne gittiğim gün sabah kulaklarımda yine bir basınç vardı ve tıkanıklık o gün bir de üzerine düğüne gidince yüksek sesten Travma yaşadım, şimdi geçmeyen çınlamalarla ve Hiperakuzi ile uğraşıyorum!
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Üzüldüğüm konu düğün, askerlik, disco gibi yerlerde kulak korunmasının hep ihmal edilmesi. Hoparlör yanında insanlar, çocuklar saatlerce oturuyorlar. Akustik travmada kesin tedavi yöntemi yok. Ben sadece beklemeyi öneriyorum. Hiperakuzi travmanın şiddetinin fazlalığına işaret eden bir bulgu maalesef.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Arkadas gibi bende hiperakuziden yana dertliyim. Yani normal sesler bile kulagimizi acitiyor. Normal insanlarda 120 desibel ses rahatsizlik veriyorsa bizde 90 desibel rahatsizlik veriyor. Yani araba kornalari,ezan sesleri bile kulagimizi acitiyor. Aslinda her gecen gun umudumu kaybediyorum. Allah rizasi icin şu hiperakuzi nedir hocam? İç kulak tüysü hücrelerle bağlantisi nedir anlatin bize? Birde bu kulak çınlamasi bizim gibi hiperakuzili hastakarda sürekli ilerler mi?
ÖM
Hiperakuzi ve çınlama tek bir teori ile açıklanamıyor maalesef. Birçok ispat bekleyen hipotez var. Sadece hiperakuzinin eşlik ettiği çınlamanın daha zor iyileştiği görülmüştür.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(23-02-2018, Saat:02:25 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiperakuzi ve çınlama tek bir teori ile açıklanamıyor maalesef. Birçok ispat bekleyen hipotez var. Sadece hiperakuzinin eşlik ettiği çınlamanın daha zor iyileştiği görülmüştür.

Peki Hocam, çınlamaların gün içeresinde sesli ortamda özellikle artmasının sebebi nedir? bir de zamanla azalır mı? azalması için ne yapmak gerekiyor. bazen sesleri ayırt edemiyorum. gerçekten çok rahatsız ediyor beni çınlamalar.
ÖM
İrfan hocam tsk ederim bilgiler icin. Peki hocam işitme kaybı frekanslarda sırayla mı yaşanır? Yani demem o ki, önce 18 bin daha sonra 16,14,12 bin kayıp diye mi gider yoksa herhangi bir frekans aralığında isitme kaybı yaşanır mı?
ÖM
Birde arkadaşın dediği gibi bu cinlama zamanla artıp ilerler mi? Bu sanirim en buyuk korkumuz... Siz bir konuda gurultunun cinlamayi etkileyecegini dusunmuyorum demistiniz sanirim ama gurultu en buyuk düsmani hocam!
ÖM
(23-02-2018, Saat:05:25 AM)3535 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birde arkadaşın dediği gibi bu cinlama zamanla artıp ilerler mi? Bu sanirim en buyuk korkumuz... Siz bir konuda gurultunun cinlamayi etkileyecegini dusunmuyorum demistiniz sanirim ama gurultu en buyuk düsmani hocam!

sizi korkutmak istemem aynı durumda olmayabiliriz fakat, çınlamalar bende ilerledi, bazen cızırtı bazen de zonklama gibi hal aldı. yeni oldu gürültüye maruz kalmış olabilirim ama işte kulaklar hassaslaştığı için daha bir tetikliyor, çınlamam sessiz ortamda azken sesli ortamda nedense alevleniyor.
ÖM
Aslinda her insanda sanirim ilk baslarda daha az olup zamanla artiyor diye duymustum. Önemli olan bu seviyelerden de öte gitmemesi. O yuzden sordum hocaya.
ÖM
Kişilerin en büyük endişesi çınlamanın artması ve sağırlıktır. Bunlar çok özel nadir hastalıklar için geçerlidir. Birçok çınlama aynı kalır veya azalır.
Her frekansa karşı gelen bir hücre grubu vardır, hangisi etkilendi ise çınlama orada olur. Sırayla olmaz. Tabii bu koklear patolojiler için böyledir. Bütün işitme yolunda beyine kadar patoloji olan bölgeler olabilmektedir. Dediğim gibi işitm siniri kesilse dahi çınlama devam eden hastalar vardır. Sakin olup, sebebi anlamak ve endişeyi azaltmak en uygun yol gibi duruyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi