Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boğaz ağrısı-bademcik taşı ve strep a negatif
Merhaba hocam,

21.01.2018 tarihinde boğaz ağrım başladı, daha sonra yutkunma problemi dışında bademciğin yanında yer alan boşluklardan sağ taraftakinde beyazlıklar farkettim.

Boğaz ağrısı ve beyazlıklar geçmeyince 26.01.2018 tarihinde doktora gittim. Boğazıma temasta aşırı tepki verdiğim için boğazıma bakılması hiç kolay olmuyor.

Doktor bana boğazımda gösterdiğim yerde bademcik taşı olduğunu söyledi, ancak oraya müdahele edemediği için de alamadı. Kendisine bayıltma vb yöntemlerle yapma önerimde ise ; narkozluk bir durum olmadığını ve narkoz verilirse bademciği de alacaklarını söyledi.

Bu süreçte doktorun verdiği gargarayı ve zaten elimde olan boğaz spreyi ve nurafen ilacını kullandım.

Dün ateşim yine çıktı ve zaten boğaz ağrım geçmemişti, yine doktora gittim. Doktora taşın tam tersi noktasında kalan bademcik boşluğunda şişlik ve tepesinde ise nokta beyazlık gördüğümü ilettim. Kendisi de kontrol etti(edebildiği kadar) ve bana enfeksiyon olduğunu söyledi.

STREP A testi yaptık ve sonuç negatif çıktı. Bu noktadan itibaren ne yapmam gerekir ? 2 hafta olmak üzere ve işe gidemiyor sürekli yatıyorum. Ateşim 37.7 civarı genelde.

Uzun mesaj için özür dilerim ancak kendimi ifade etmek ve fikrinizi almak istedim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bademcik taşı sosyal bir problemdir çünkü ağız kokusu yapar. Enfeksiyon kaynağı değildir. Kokudan kurtulmak istenirse bademciğin alınması gerekir. Enfeksiyon bundan bağımsızdır. Strep A negatif ise antibiyotik genelde gerekli değildir, tabii buna muayene eden hekim karar verebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi