Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak çınlaması
Merhaba hocam nasılsınız. Hocam tam bir yıl önce Aralık 2017 sonunda vücudumun her yerinde lezyon görülmeden yanma hissiyle şiddetli kaşıntı başladı. Kaşıntı ilk önce ellerimde ve yüzümde alnımda başladı. Sonra sivilce gibi küçük şeyler çıkıyor bazende hiç bir şey çıkmadan kaşıntı karıncalanma gibi oluyor. Hocam kan ve deri prick testleri yaptırdım. Sadece ev tozuna kedi köpeğe tikenli güllere +2 alerjim çıktı. Hocam Nisan 2017 sonunda da kulagimda esnedigim ve yutkununca çıtır çıtır sesler gelmeye başladı. Ayrıca kulaklarimda kapanma hissi oluştu. Bununla beraber kulaklarımda çınlama ve ugultu baslayinca KBB doktoruna gittim.

Kbb uzmanı muayene etti herşey normal çıktı muayenede. Odyogram testi yaptı. İşitme testinde sol kulağımda yüzde 15 sağ kulağımda yüzde 10, 4000hz ve 8000hz lerde işitme kaybı çıktı.

KBB doktoru gürültüye bağlı işitme kaybı oluşmuş kulak çınlaması ondan ve östaki borusu disfonksiyonu var dedi. Hocam uğultu ve çınlama bazen geçiyor gibi oluyor bazende artıyor. Yağmur yağdığı gün ve alerjim çogaldigi gün kulak çınlamam müthiş artıyor. Hocam kaşıntılarim yani alerjim ve kulak çınlaması geçmiyor. Sizin fikrinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum. Saygılarımla...
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Cilt problemleriniz için cildiye bölümüne muayene olmanızı öneririm.
Kulak sorununuz alerjiye ikincil Östaki borusu çalışma bozukluğuna benziyor. Tedavi alerjiye yönelik olmalı. KBB uzmanının verdiği alerji ilaçlarını almanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Sayın İrfan hocam teşekkür ediyorum tavsiye ve önerileriniz için. Hocam alerji için Cilt doktorlarına gittim bazı hocalarımız ürtiker diyor bazıları strese baglı kaşıntı diyor. İki arada kaldım. Alerji için Alerinit, Xyzal kullandım halende Kestine 20mg kullanıyorum.

Kulak çınlaması, uğultu ve östaki borusu disfonksiyonu için Vasoserc, Betaserc, Revmont, Levmont, rinogest, Sudafed tablet ve şurup ve Com rinex bir de Tebokan special kullanıyorum ama hiç bir faydasını görmedim.

Hocam ilaçlı ve ilaçsız iki kere Kulak MRİ çektirdim temiz çıktı. Sol kulağımda uğultu yağmur sesi gibi birde sssssssss ınce tiz bir ses geliyor. Sağ kulağımda önce yoktu sonradan iki aydır sadece sağ kulağımı yastığa koyduğumda çınlama duyuyorum.

Gün içerisinde çınlama sol kulağımda duyuyorum. Yattığımda çınlama var çok duyuyorum ama başka şeyler düşünerek unutmaya çalışıyorum. En çok çınlama yatıp yada uzanıp geri kalktıktan sonra başlıyor. O yüzden uyanıp kalkınca çok rahatsız oluyorum ve korkularla stres başlıyor.

Hocam valvasa yaptım sakız çiğnedim hiç bir şekilde uğultu ve çınlama geçmiyor. Bazen kulaklarimin içinde ateş varmış gibi yanıyor ve çenemi aşağı yukarı oynattığım zaman çıtır çıtır sesler geliyor. Araba sürerken kulaklarım hemen kapanıyor hava giriyor.

KBB uzmanı doktorlarım odyogram test sonucu görünce gürültüye bağlı işitme kaybın var çınlama ve uğultu yapar diyorlar. Internetten okuduğum ve öğrendiğim kadarıyla östaki borusu disfonksiyonu da işitme kaybı ve çınlama uğultu yapar. Kulağım da belkide östaki borusu disfonksiyonuna bagli olarak sivi yada iltihap var o yüzden vücudum aşırı antikor üretiyor kaşıntı ondan olabilir diyorum. Yada alerji olduğum için östaki borusu bozuluyor kulağıma zarar veriyor diye düşünüyorum.

Hocam zaman ayırdığınız ve önerileriniz için bir kez daha teşekkür ederim.
ÖM
Birçok tetkik normal çıkmış. Stres de en sık çınlama sebebidir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam kulakları östaki borusu disfonksiyonuna yol açan hangi alerjiler vardır. Benim kullandığım ilaçlar sadece alerjik rinit için. Bende alerjik rinit belirtileri hiç yok birde bu ilaçlar bana hiç fayda vermedi. Başka hangi alerjiler kulağa vurur. Teşekkür ediyorum..
ÖM
Alerji dışında birçok sebep de vardır. Enfeksiyon, reflü, sigara, havuz, hava kirliliği vb. Bir de bozulan hücrelerin toparlaması zaman alabilir. Alerjik durum şiddetli ise belki uzun süreli alerji ilaçları gerekebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

İrfan hocam iki gün önce yine işitme testi yaptırdım bu sefer işitme kaybı frekansım sol kulakda 6000hz ve 8000hz de 40db, sağ kulağımda 8000hz 30db çıktı. Bir önceki testlere göre daha iyi ve düzelme var. Eski testlerde 4000hz de başlıyordu işitme kaybım. Hocam tamamen düzelir mi işitme kayiplarim ve duzelirse kulak çınlaması geçecekmi. Hocam birde halen kulağımı ve deride kaşıntı ve sivilce gibi döküntü yapan alerjiyi bulamadım. Saygılarımla...
ÖM
İşitme testiniz aynı yerde yapıldı ise karşılaştırmak mümkün. Yoksa bazı değişiklikler olabilir. Burada sadece ümit edip beklemek gerekir. Kesin yargıya varmam mümkün değil.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam işitme testlerim aynı yerde yapıldı. Kulak çınlamam bazen geçiyor gibi oluyor bazende biranda yükseliyor. Neyin etki yaptığını bir türlü bulamıyorum. Sadece kulak çınlaması yükselince kulağımda yutkununca çıtır çıtır sesler de çoğalıyor. Saygılarımla...
ÖM
İyi o zaman, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi