Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak Zarı İncelmesi
Merhabalar
Sol kulak tıkanması ve çınlaması şikayetiyle doktora gittim.Doktor bana sağ ve sol kulak zarlarımda incelme olduğunu her an delinebileceğini söyledi emin olmak icin kulakta delik var mi yok mu diye Odyoloji testi yapildi ama delik yokmuş bir problem cikmadi .Önlem için kulaklarımı tıkamamı söyledi (1 yıl kadar önce egzama ve mantar enfeksiyonu geçirdim o yüzden tıkıyordum zaten) ve kendi başıma damla kullanmamamı söyledi onun haricinde ilaç vs vermedi açıkçası şu an çok korkuyorum bu durumdan şu an sol kulağım tıkalı ağrıyor ve çınlıyor aşırı rahatsızım.( Bu arada 2 kere kulaklarımı temizlettim kirden tıkandı bir kez kulak arkasında hafif sıvı görüldü gribe bagli olarak ara ara cinlama ve kulak tikanmalarim oldu bunun icin işitme testi ve kulak emarı yapıldı hiçbir sorun ve probleme rastlanmadı ek bilgi olarak)
Benim sorularım ;

1-Bu kulak zarı incelmesinde illaki kulak zarı deliniyor mu?
2-Kulak zari incelip delinmeyen hastalar var mı?
3-İnce kulak zari agri aci sanci cinlama tikaniklik yapar mi?
4-Bu durumdan nasıl kurtulabilirim siz ne önerirsiniz?
5-Kulak zarı delindikten sonra işitme kaybı çınlama tıkanıklık vs kalıcı oluyormuş bu doğru mu?
6-Kulak zarı incelmesi kendi kendine eski sağlıklı haline dönermi?
7-Son sorum ise dikkat etmem durumunda kulak zarim yine delinebilir mi?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Zarınızın durumunu bilmediğim için fikir vermek için genel düşüncelerimi yazacağım.
Zar ince de olsa kapalı ise ben fazladan tedbir almıyorum. Sudan korumaya gerek yok. Sadece kuvvetli sümkürmek, tuzlu su kullanmak gibi kulak basıncını artıracak şeylere dikkat edilmeli. Zar delinirse çoğunluk kendi kapanıyor. Kapanmazsa müdahale mümkün.
Çınlama ve kulak ağrınızın başka sebepleri olmalı diye düşünüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhabalar
Öncelikle böyle bir uygulama yaptığınız için teşekkur ederim

Daha önce sağ kulağımdan ameliyat oldum ve sağ kulağımdaki duyma eşiğim düşük
6 ay önce ağır OSAS (Uyku apnesi) teşhisi koyuldu ve 9 basınçla C.P.A.P. cihazı kullanmaya başladım ancak cihazı kullanmaya başladıktan 3 ay sonra sol kulağımda yanma ve tıkanıklık hissettim ve hemen KBB doktoruna başvurdum doktorum sol kulağımda iltihap başlangıcı olduğunu söyledi ve antibiyotik tedavisi başladı 10 gün sonra kontrole gittiğimde halen kulağımda tıkanma ve çınlama hissettiğimi belirttim iltihabın bittiği ancak sol kulak zarımın bir kısmının inceldiğini söyledi ve su kaçırmamamı ve vastarel 20 mg isimli bir hap kullanmamı tavsiye etti

1-Kullandığım C.P.A.P. cihazının sağlam kulağıma zarar verme gibi bir durumu olabilir mi çünkü cihazın basıncını kulaklarımda hissediyordum ve acı veriyordu ve bu cihazın kulak zarımı inceltmiş olabilme ihtimali varmı )
2- Halen kulağımda tıkanma ve çınlama hissediyorum bu normal mi
3-Kulak zarının kendini tamir etmesi mümkün mü eğer mümkün ise tahmini süresi nedir.
4-vasterel 20 Mg nin çınlama ve vertigo harici kulak için bir faydası varmı ( bu ilacın ben yan etkileri uyku hali ve yorgunluk gibi belirtiliri oldu)
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Cpap basıncınız oldukça yüksek. Bu da östaki borusu yolu ile kulak zarını etkiliyordur. Basıncı azaltmak için burun müdahalesi veya gerekli ise kilo verme gibi yöntemler araştırılabilir. Östaki zarar görünce sebepler ortadan kalksa bile düzelmesi altı hatta bazen oniki hafta sürebilir. Ben bahsettiğiniz ilaçların orta kulak basıncına etkisi olacağını düşünmüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Yardımınız için teşekur ederim
Bu süreci daha da kısaltmam için herhangi bir ilaç kullanmam gereklimidir.
ÖM
Forumda ilaç önermek doğru değil, ayrıca bu durumunuz için ilaç uygun görülmüyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi