Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bas donmesi ve sersemlik
Hocam merhaba,
6 bucuk ay once burnumdaki kemik egriliginden ve deviasyondan dolayi ameliyat oldum.ameliyattan 15 gun sonra kulagimi kulak cubuguyla temizlerken sol kulagimda bir anda bir aci hissettim ama o anda birsey olmadi.aksam yataga yattiktan sonra birden siddetli basim donmeye basladi 3 gun koltukta zaman gecirdim.cunku ayaga kalktigimda mide bulantisi yapiyordu.tam bir hafta sonra kbb a gitme gucunu buldum ve bir takim goz takip isitme ve manevra testleri yapildi.once kristal kaymasi sanildi ama tekrar bir hafta sonra kontrole gittigimde v.norit olabilecegi soylendi.ilk zamanlarda gozlerinde cok fazla her yeri bana hareketli gosteren nistagmus vardi onunla birlikte birde sersemlik sallanma ayagimin yerden kaymasi gibi durumlar oldu.kafami sagdan sola cevirmeye korkuyordum yatarken sanki ucusa gecmisim gibi oluyordu.ilk doktorum bunun zamanla azalarak bitecegini soyledi.gercektende azaliyor ama sanki arada birseyler tetikliyor birden sersemlik hissini cok hissediyorum.aradada hic hissetmedim gunlerde oluyor.6 ay bu sekilde bitti.ikinci bir kbb doktoruna sorup belki hastaligim konusunda tam teshis koyarlar diye gittim gecen hafta.orada da ayni testler uygulandi.kulagimda arada bir dolgunluk hissediyorum ama cinlama ve isitme kaybi yok.hafif duzeyde nistagmus devam ediyormus.oradaki doktorda v.norittir kesin diyemedim dedi.mennier de olabilir kronik bir durumda olabilir dedi.bundan 1 sene once bu bas donmesi bir kez daha olmustu ama 3 gun sürüp gecmisti.simdi betaserc ve oteflavonoid diye bir vitamin kullaniyorum.sanki iyi geliyor gibiler.benim sorum;anlattiklarimdan yola cikarsaniz bu hastaligi neye benzetiyorsunuz?tamamen bu durumdan kurtulacakmiyim.azaldigini hissedebiliyorum ama endiseleniyorum acaba boyle kalirmiyim diye.sadece tek net bildigim sol ic kulakta problem var.kulak cubuguyla temizlerken aciyan kulagimda soldu.bununla bir ilgisi olabilir mi hastaligimin?simdiden tesekkurler..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kristal oynaması olarak halk arasında söylenen, tıpta "pozisyonel vertigo" muayene ile belli olur. Sizin şikayetlerin başlama zamanı enteresan. Beklenen bir durum değil. Tesadüf olabilir. Vestibüler nörinit veya vestibülokoklear hidrops olabilir teşhisiniz. Bunlar da muayene, tetkik ve hikaye ile karar verilebilecek durumlar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam tekrardan merhaba,Size yazdigimda tam hastaligimin uzerinden 6 bucuk ay gecmisti.son zamanlarda artik neredeyse tam olarak iyilestim cogu saatlerde hatta gunlerce sersemlik hissini hic hissetmiyorum yada birkac dakika varla yok arasi yoklayip geciyor.1 aydir sabah aksam 24 mg betaserc ve daha once ismini yazdigim bir vitamin aliyorum.betaserc tedavi mi ediyor yoksa gecici olarak kendimi iyi mi hissettiriyor?biraktigimda geriye donus olur mu?birakmaya korkuyorum acikcasi.ilac hakkinda kisa bir bilgi alabilirmiyim sizden?birde azaltarak mi birakmaliyim birden mi?vitaminde yari yariya bitti.o da vucut fonksoyonlarini destekleyici.belki o da iyi gelmis olabilirmi bu kadar kisa surede?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sık kullandığım bir ilaç değil. Şikayet geçti ise bırakmayı hekimimize danışarak deneyebilirsiniz. Psikolojik eklisini yabana atmayınız.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tamam cok tesekkurederim zaman ayırıp cevap verdiginiz icin..
ÖM
Rica ederim. Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam iyiaksamlar.benim dengesizlik yani dizzy denilen durumum neredeyse bitti.hergun olmamakla birlikte arada sirada ayagimin yerden kaydigini hissediyorum o da belli belirsiz oluyor ve kısa sürüp geciyor.belliki rahatsizligim azalarak bitiyor.9 ay oldu bu arada basladigi gunden bu yana ama artik genel anlamda kendimi iyi hissediyorum fakat benim sorum şu;nistagmusun tamamen yok olmadigini azalmısta olsa hala etkisini sürdürdüğünü bazı dijital yazilari okumaya calistigimda tam odaklanamadigimi hissediyorum.bunu herhangi bir esyaya yada birine baktigimda degil sadece bazi yazılari okurken harflerin hafif kaydigini hissediyorum.nistagmus tamamen ne zaman sonra yok oluyor yoksa azda olsa birsey kalabiliyor mu?sonucta bir ic kulak hastaligi sonucunda basladi o hastalik gittiyse nistagmusunda tamamen gitmesi beklenmez mi?
ÖM
Hissetikleriniz gerçek nistagmus mu yoksa kendinizi dinliyor ona göre mi yorum yapıyorsunuz bilmek gerek. Doktor muayenesinde nistagmus var mı belli olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Horizontal nistagmus goruldu yaziyordu sanirim dosyamda.doktora ilk gittigim gunden beri var.sonraki kontrollerimdede azaldigini soylediler baktiklari cihazla.dedigim gibi gunluk hayatta cok hissetmesemde yinede daha cok sanki kucuk ve birbirine yakin dijital yazilari okurken tam odaklanamadigimi hissediyorum.
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi