Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ani işitme kaybı
Hocam merhaba,
40 gün önce sol kulağımda ani işitme kaybı oldu.Sabah uyandığımda işitme kaybı,çınlama ve baş dönmesiyle kalktım.Hemen aynı gün doktora gittim.Kulağıma dekort iğne yapıldı 4 tane.Prednol kullandım.Takviye olarak benexol,vasoserc,vasteral,notropil kullandım.İlk ölçülen kayıp +120db hava +70db kemik idi.Akabinde 112 db,105 db, 89 db'e kadar düştü.Aynı zamanda 20 gün hbo tedavisi uygulandı.Şu an 89 db civarında devam ediyor ve çınlamada hiç durmuyor.İlaçlı ilaçsız mr çektirdim, kan testleri yapıldı.Hepsinin normal değerlerde olduğunu söyledi doktorum.
Sormak istediğim;
Başka bi hastalık veya gözden kaçan birşeyler varmıdır ?
Uzun dönemde düzelme ihtimali nedir ?
Ani işitme kaybı bu kadar derin bir hasar bırakır mı ?
Olur da böyle kalırsa işitme cihazından verim alabilir miyim?(diğer kulağım normal bu arada 8-10db civarı)
Yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar dilerim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Gördüğüm kadarı ile uygun olan her şey yapılmış. Çoğunlukla ani işitme kayıpları bu kadar kötü olmaz ve tedaviye cevap verir. Sizinki nadir bir durum. Şayet uzun vadede de düzelmezse elbette işitme cihazı deneyebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(11-09-2017, Saat:01:08 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Gördüğüm kadarı ile uygun olan her şey yapılmış. Çoğunlukla ani işitme kayıpları bu kadar kötü olmaz ve tedaviye cevap verir. Sizinki nadir bir durum. Şayet uzun vadede de düzelmezse elbette işitme cihazı deneyebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler hocam uzun vadede düzelme ihtimali nedir acaba? Galiba iç kulak hücrelerinde deformasyon olmuş araştırdığım kadarıyla. Bü hücreler kendini yeniler mi? Yeniler ise ne kadar sürebilir? Mr da fasial sinir, iç kulak yapısı, kulak kemik kemikçikleri felan normal formda olduğu yazıyor.
ÖM
Yüzde oran veren bir çalışma bilmiyorum. Sadece tıpta kesin konuşmak çok zor. Tüylü hücrelerin toparlanmasını beklemek gerek. Düşük ihtimal de olsa ömür boyu böyle kalır demek iddialı. 12 ay bence fikir verir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam merhaba,
Bugün ölçüm yaptırdım 89db den 79db e düşmüş.
Düzelme olursa hızlı şekilde mi olur?
Yoksa yavaş yavaş mı açılır?
Takip ettiğim kadarıyla 15 günde bir 10db civarı düzelme oluyor.
Ama duymada ben bişey farketmiyorum. İlaçlar ve tedaviler bitti bu arada.
ÖM
Düzelme olanlarda genelde hızlı oluyor. 2-3 haftada normale dönüyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi