Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak Temizlendikten Sonra Çınlama
Benim kulaklarım yapısı itibari ile kulak kirini kendiliğinden temizleyemiyormuş. 21 yaşındayım. Bu zamana kadar zaten bilmiyorum ve bi rahatsızlığım da yoktu. Ancak 2 hafta önce kulaklarım tıkandı. Ben de dedim artık temizletme vakti. Doktor ilk başta Buşonex adlı ilacı verdi. 4-5 gün kullandım ve sağ kulağımda kirin ilerlediğini hissetmeye başladım ve sağ kulağım neredeyse duyamaz hala gelmişti. Ertesi sabahına başka bir özel hastaneden randevu alıp gittim. Doktor güzelce iki kulağımı da temizledi. Burada bir sıkıntı yok. Ancak kulak temizlendiği gün eve geldiğimde sağ kulağımda hafif bir çınlama farkettim. Sadece sessiz ortamlarda hissediyorum ancak sürekli devam ediyor. 1 hafta sonra yeniden doktora gittim. İşitme testi istedi. İşitme kaybımda neredeyse hiç yokmuş. Sefal adlı bir ilaç verdi. 2 gündür kullanıyorum ama çınlamaya hiçbir etkisi olmadı. Şuan tam 1 hafta geçti üstünden. Kulak ağrısı, baş dönmesi, işitme kaybı, denge kaybı hiçbir başka semptom yok. Herhangi bir hastalığım da yok. Normalde sağlıklı birisiyim. Ancak 1 haftadır bu hafif kulak çınlamasını çekiyorum ve moralim, psikolojim çok bozuldu. Dediğim gibi normalde neredeyse hiç hissetmiyorum ama sessiz bir yere geçtiğimde (tuvalet, sessiz oda) hissetmeye başlıyorum. Geceleri sağ kulağımın üstüne yatamıyorum çünkü daha fazla hissediyorum o şekilde. Durduk yere başıma bu olay geldi. Kulaklarım tıkalıyken bile 21 yıldır olmayan şey, kulak temizlettim gün başıma geldi. Acaba bu geçici midir nedir ? Lütfen cevap verin. Teşekkür ederim.
ÖM
Merhaba.
Geçmiş olsun.
Kulak aspiratör ile temizlendi ise yüksek ses akustik travma yapmış olabilir. Öyleyse bir süre hücrelerin düzelmesi için beklemeniz uygun olur bence.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(24-08-2017, Saat:11:37 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.
Geçmiş olsun.
Kulak aspiratör ile temizlendi ise yüksek ses akustik travma yapmış olabilir. Öyleyse bir süre hücrelerin düzelmesi için beklemeniz uygun olur bence.

Evet aspiratörle temizlendi. Hatta 2 kere ucunu değiştirdi aletin kir fazla olduğu için. Hatta sağ kulağım için daha çok uğraşmıştı kiri almak için. Belki de bundandır. Eğer akustik travma is önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
ÖM
Hayır, ilaç kullanmıyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba hocam. Son 3-4 gündür sabahları ilk kalktığım zaman yaklaşık 5-10 dakika çınlama durmuş gibi hissediyorum ama sonra yeniden başlıyor. Sanki biraz azalmış gibi de hissediyorum. Çünkü ne zaman çınlamayı unutsam sanki geçmiş gibi hissediyorum o sürede. Ancak bir türlü aklımdan çıkaramıyorum. Biraz takıntılı bir insanımdır sağlık konusunda. 2 Hafta geçti üstünden.

Bazen yutkunurken veya yemek yerken kulağımdan çıt çıt sesleri geliyor ancak bu çınlamadan önce de oluyordu. Bir etkisi yoktur büyük ihtimalle.

Yüksek sesten uzak duruyorum.(Zaten hayatımda yüksek sesli yerde 2 3 defa bulunmuşumdur.). Kulaklık kullanırdım artık onu da kullanmıyorum. Kulaklarıma neredeyse hiç dokunmuyorum. Su sokmuyorum. Geçen hafta yaptırdığım işitme testinin de resmini koyuyorum. Günde 1-2 saat sakız çiğnemeye başladım belki yardımcı olur diye.

Acaba sakızın bir etkisi olur mu? Bu çınlama kalıcı olacak diye çok korkuyorum açıkçası. Kulak çınlamasına neden olabilecek tüm hastalıkların neredeyse hepsinin belirtilerine baktım. Hiçbiri de bende yok. İnşallah geçicidir. Bayram sonrasında başka bir doktora görünmeyi düşünüyorum içimi rahatlatmak amacıyla.

https://i.hizliresim.com/Ak9kkv.jpg
ÖM
Sakızın etkisi olmaz. Stres ve kaygılı olmaya devam ederseniz çınlama sürer diye düşünüyorum. Zamana bırakmak en iyisi, iyileşme bir süreçtir olay değil.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi