Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Guatr ameliyatı sonrası komplikasyonlar ve ödem
#1
Hocam merhaba,

Özetleyerek Annem 17 Nisanda guatr ameliyatı oldu boğazının sağ ve sol bölgesindeki nodüller sebebiyle. Ameliyattan çıktı, doktor başarılı geçtiğini bir problem olmadığını söyledi. Direkt servise odasında çıkarıldı, yaklaşık 5 dk sonra nefes güçlüğü çekti ve boğulma tehlikesi geçirdi. 2 gün yoğun bakım servisinde kaldı daha sonra tekrar odasına alındı ve 4. günün sonunda taburcu edildi.

Şuan hırıltı, çabuk yorulma ve ses kısıklığı devam ediyor. KBB servisi ses tellerinin birinin hiç çalışmadığı diğerinin çalışmaya başladığını zamana bırakmasını söyledi.

1 Hafta önce ameliyat yerinde önce ufak bir şişlikler oldu. Daha sonra bunlar bir yerde toplanarak 3-4 cm çapında belirgin ve sert bir şişlik oluştu. Ameliyatı yapan doktora gittik doktor zamana bırakmamızı kendi kendine geçeceğini söyledi.

Güvenmeyip başka bir doktora gittik oda apse yaptığını antibiyotik kullanmamız gerektiğini şişlik yumuşamaz ise ufak bir operasyonla içinde apse ve kanı boşaltması gerektiğini söyledi.

Bu süreç normal midir hocam daha önce hiç karşılaştınız mı? Ses telleri için bir tavsiyeniz var mı?

Bu arada annem ameliyat gününe kadar sigara kullandı anestezi ve ameliyat doktorunun bir uyarısı olmadı. (Ameliyattan sonra bıraktı kullanmıyor.)
ÖM
Cevapla
#2
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Tiroid ameliyatı sonrasında ses tellerinde felç ihtimali maalesef vardır. Düzelmesi için genelde altı ay kadar beklenir. Bundan sonra hastanın durumuna göre tedavi yöntemleri vardır. Son olan şişlik sık karşılaşılan bir durum değil. Muayene etmeden buna yorum yapmam mümkün değil maalesef.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi