Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buruna darbe ve gelişim
Bundan 20 gün önce burnuma yumruk darbesi aldım ve o an kanama olmadı sadece dokununca acıyordu biraz. Ardından 2 doktora göründüm ve ikisi de herhangibir problem olmadığını söylediler. Aradan 20 gün geçti ve nezleyken şiddetli bir hapşırma sonucu burnumun tek tarafı kanadı.
Bu kanamanın 20 gün önceki darbeyla alakası var mıdır yoksa şiddetli hapşırıktan mıdır? Ayrıca doktor burnumda kuruluk olduğunu söylemiş ve merhem yazmıştı.

Bir diğer sorum bu aldığım yumruk darbeleri(ergenlik çağındayım) burunumu büyütür mü ve gelişimini bozar mı?

Çok moralimi bozuyor bu durum. Kırık vesaire yok ama sanki burnum büyümüş gibi hissediyorum. Görünürde fark yok ama yumrukla büyümüş olabilir mi ya da ileride bozulur mu?

Son olarak ; bu darbeye alakalı burun derisinin üstünde çizgi oluşması normal midir? Yoksa bana mı öyle geliyor çok canımı sıkıyor bu durum.
not : 17 yaşındayım.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kanamanın darbe etkisi ile olması mümkün. Belki içeride ufak hasar ve kabuk durumu olmuştur. Kırık yoksa ödem bir süre sonra inecektir merak etmeyiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(06-06-2017, Saat:07:54 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kanamanın darbe etkisi ile olması mümkün. Belki içeride ufak hasar ve kabuk durumu olmuştur. Kırık yoksa ödem bir süre sonra inecektir merak etmeyiniz.
Bu darbe şuanda şekil sıkıntısı oluşturmadı ama bundan bi iki sene sonra ergenlik bitince şekli bozar mi acaba? Ve son olarak ; travmaya bağlı olarak kanama ve kırık olmadan burunda şekil değişikliği olabilir mi yoksa bozulması için kırık/çatlama şartmı? Teşekkrler.
Kırık olmadı ise etkisi olmaz ileriye dönük.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi