Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak Çınlaması
Merhaba hocam, ben dün bilgisayar başında kulaklık ile yüksek sayılabilcek desibelde (tam emin değilim ama kanaatimce) birkaç saat müzik dinledim. Daha önceleri zaman zaman yaptığım birşeydi ve sıkıntı yaratmamıştı. Dün gece ise kulaklığı çıkarttığım anda sağ kulağımda çınlama hissetmeye başladım (1500-1700 hertzlik bir ses gibi) ve uyursam geçer diye düşündüm sabah kalktım gene aynı. Doktora gittik doktor dış kulakta sıkıntı yok yakın zamanda grip olduysan iç tarafta kanallardan biri tıkanmış olabilir dedi ve ben tinnitus olayının olup olamayacağını sordum o da top patlaması silah sesi gibi olursa dedi ama galba okadar yüksek değildi dinlediğim müzik ve daha önceleri de yapmıştım sorun yaratmamıştı. Yaşım 16 kalıcı olarak çınlama olmasıdan korkuyorum. Görüşlerinizi alabilir miyim ?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travma mümkün. Yüksek sesten uzak durarak dokuların düzelmesini beklemenizi öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(02-06-2017, Saat:06:14 AM)ege12ege13 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba hocam, ben dün bilgisayar başında kulaklık ile yüksek sayılabilcek desibelde (tam emin değilim ama kanaatimce) birkaç saat müzik dinledim. Daha önceleri zaman zaman yaptığım birşeydi ve sıkıntı yaratmamıştı. Dün gece ise kulaklığı çıkarttığım anda sağ kulağımda çınlama hissetmeye başladım (1500-1700 hertzlik bir ses gibi) ve uyursam geçer diye düşündüm sabah kalktım gene aynı. Doktora gittik doktor dış kulakta sıkıntı yok yakın zamanda grip olduysan iç tarafta kanallardan biri tıkanmış olabilir dedi ve ben tinnitus olayının olup olamayacağını sordum o da top patlaması silah sesi gibi olursa dedi ama galba okadar yüksek değildi dinlediğim müzik ve daha önceleri de yapmıştım sorun yaratmamıştı. Yaşım 16 kalıcı olarak çınlama olmasıdan korkuyorum. Görüşlerinizi alabilir miyim ?

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim gün geçtikçe azaldığını ve sanki hertz değil de hafif bir uğultuya döndüğünü hissediyorum bazen de gene tiz hertz sesi. Ama kalıcı olmasından korkuyorum yaşım daha genç bu yaşta kalıcı olmasi pek olası değil değil mi ?
ÖM
Kalıcılık yaştan ziyade hasarın şiddetine bağlı. Çoğu geçiyor merak etmeyin.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(04-06-2017, Saat:11:24 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kalıcılık yaştan ziyade hasarın şiddetine bağlı. Çoğu geçiyor merak etmeyin.
Hocam 3 ayın sonunda hala gündüz anlaşılmasada gece sessiz ortamda düz hertz sesi şeklinde olan çınlamam devam ediyor. Sebebinin kesinlikle akustik travmadan dolayı olduğuna eminim hala geçmedi ama iyileşip geçme şansı varmıdır?
ÖM
(16-09-2017, Saat:05:44 AM)ege12ege13 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-06-2017, Saat:11:24 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kalıcılık yaştan ziyade hasarın şiddetine bağlı. Çoğu geçiyor merak etmeyin.
Hocam 3 ayın sonunda hala gündüz anlaşılmasada gece sessiz ortamda düz hertz sesi şeklinde olan çınlamam devam ediyor. Sebebinin kesinlikle akustik travmadan dolayı olduğuna eminim hala geçmedi ama iyileşip geçme şansı varmıdır?
Ve hastaneye 1.5 ay önce gittikten sonra işitme basınç testlerinde bir sorun çıkmadı damar kanlandırıcı bir ilaç verdi ama başka bir doktor arkadaş buna gerek olmadığını söylediği geçerse kendiliğinden geçeceğini söyledi ilacı kullanmak için hala geç değilse (şu an 2.5 ay oldu başlayalı çınlama) kullanıyım mı?
ÖM
Elbette. Sabırla beklemek şu an benim önerim. Stres de yapmayın, tek başına bile çınlama sebebidir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(16-09-2017, Saat:06:14 AM)ege12ege13 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(16-09-2017, Saat:05:44 AM)ege12ege13 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Ve hastaneye 1.5 ay önce gittikten sonra işitme basınç testlerinde bir sorun çıkmadı damar kanlandırıcı bir ilaç verdi ama başka bir doktor arkadaş buna gerek olmadığını söylediği geçerse kendiliğinden geçeceğini söyledi ilacı kullanmak için hala geç değilse (şu an 2.5 ay oldu başlayalı çınlama) kullanıyım mı?

Çınlamaniz geçti mi ?
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi