Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
strese bağlı dizziness
hocam merhaba. yaklaşık 4.5 senedir panik atak ve anksiyetem var. çeşitli antidepresanlar kullandım. bütün antidepresanları değiştirme sebebim de dizzines yani dengesizlik idi. hiç bir zaman düşmedim, bayılmadım, sendelemedim ama hep ayakta iken dengesizlik yaşıyorum ve hemen bir yere oturmak istiyorum. yaklaşık 2 yıldan beride sol kulakta çınlama var. dengesizlik hep var. sormak istediğim strese bağlıda olsa bu dengesizilki bir fiziksel olay değilmidir? tek çözümü antidepresanlarmıdır?
ÖM
Ayni sorun bende de var bas donme hissiniz de var mi ? Mesela apartmanda 4 5 kat cikayim durunca basim donuyor gibi oluyor
ÖM
(23-05-2017, Saat:05:01 AM)Benega Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayni sorun bende de var bas donme hissiniz de var mi ? Mesela apartmanda 4 5 kat cikayim durunca basim donuyor gibi oluyor

Baş dönmesi diye tam adlandıramıyorum. Yani etraf dönmüyor ben sallanıyormuşum, dengesizlik oluşuyo düşecek gibiyim ama asla düşmüyorum . his bu.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Dengesizliğin başka sebebi bulunamamışsa göz, dahili veya nörolojik sebepler gibi, ayrıca antidepresanlar yardımcı oluyorsa psikolojik kaynaklı denilebilir. Psikolojik problemler fiziksek problemlere yol açabilirler. Hasta mesela baş ağrısı, çarpıntı, ishal vb gerçekten yaşar. Burada altta yatan tetikleyici strestir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(23-05-2017, Saat:08:51 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Dengesizliğin başka sebebi bulunamamışsa göz, dahili veya nörolojik sebepler gibi, ayrıca antidepresanlar yardımcı oluyorsa psikolojik kaynaklı denilebilir. Psikolojik problemler fiziksek problemlere yol açabilirler. Hasta mesela baş ağrısı, çarpıntı, ishal vb gerçekten yaşar. Burada altta yatan tetikleyici strestir.

İrfan hocam antidepresanlar işe yaramadı hep değiştirmek zorunda kaldık ki sebebi dengesizliğin geçmemesi. Eğer psikolojikse antidepresanlar er yada geç bunu çözermi. Tranko buscas ya da xanax gibi anksiyolitikler kısa süreli kullandığımda ise dengesizlik çok azalıyor. Bu psikolojik olduğu anlamına mı gelir yok sa kbb nöroloji v.b araştırmalar daha detaylı yapılmalımı.
ÖM
Detaylı araştırmalar gerekebilir. Endişe ilaçlarla bir yere kadar azaltılabilir. Tam yok olması mümkün olmuyor çoğunlukla maalesef.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(23-05-2017, Saat:06:52 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Detaylı araştırmalar gerekebilir. Endişe ilaçlarla bir yere kadar azaltılabilir. Tam yok olması mümkün olmuyor çoğunlukla maalesef.

hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. sıcağı sıcağına bugünkü muayenemi anlatmak isterim. bir kbb uzmanına gittim. durumu anlattım. burnumda eğrilik olduğunu ama dissinesi etkilemeyeceğini söyledi. kulak muayeneside iyi dedi. eliyle gözüme yaptığı takip mayenesinde sol gözümde atma oldu. çınlayan kulağımda sol. ayağa kaldırdı. gözlerimi kapattırdı ve kollarımı uzattırdı. salanıyosun dedi ve dissinessin dedi. nöroloğa gitmem gerekirmi dediğimde hayır senin benimle işin dedi. sefal ve tebokan special verdi. 25 gün sonra gel emin ol daha rahatlıyacaksın dedi. teşhisler tanılar ve tedaviyi bildirmek istedim. sizce de doğrumudur.
ÖM
Buna net bir cevap veremem. Muayene olduğunuz hekim takibe almış, dediğine uyup kontrole gitmeniz uygun olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(24-05-2017, Saat:01:32 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buna net bir cevap veremem. Muayene olduğunuz hekim takibe almış, dediğine uyup kontrole gitmeniz uygun olur.

Hocam çok teşekkür ederim. Başarılar ve tüm hastalarımıza şifalar diliyorum.
ÖM
Rica ederim. Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi