Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nefes Kokusu
Merhabalar, genç birey olmama rağmen çok uzun süredir geniz yanması, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü ve nefes kokusu gibi şikayetlere sahibim. Bademcik ve burun ameliyatı olmama rağmen şikayetlerimde hiçbir azalmaya şahit olmadım. 2 kez sinüs tomografisi, 2 kez endoskopi, akciğer röntgeni çektirdim ve ultrason ile tükürük testi yaptırdım sonuçlar temiz çıktı. Sürekli burnuma tuzlu su çekiyorum, alerji ilaçları, mide ilaçları da kullandım ama hiç etkisi olmadı. Ne kadar bakım yaparsam yapayım, yemek yediğim zamanlarda yoğun bir yemek kokusu, yemediğim zamanlarda da iltihap kokusu oluşuyor. Sürekli fırçalamama rağmen dilimin üzerinde de her daim birikinti oluyor ve dilimi temizlediğim sürece yutkunma güçlüğü ve koku kat be kat artıyor. Sonuçların bu kadar temiz çıkmasına rağmen çok uzun süredir devam eden ve bitmek bilmeyen bu problemin kaynağı ne olabilir?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Birçok sebep araştırılmış. Kokuyu sizden başka alan var mı?
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(09-05-2017, Saat:02:15 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Birçok sebep araştırılmış. Kokuyu sizden başka alan var mı?

Evet hocam, yoğun bir koku var, basit bir şey olsa bu kadar kafama takmazdım. Yaklaşık 5-6 senedir kesintisiz bu sıkıntıyı yaşıyorum. Bahsettiğim gibi yemek yemediğimde iltihap kokusu oluşuyor, yediğimde de ağır yemek kokusu. Sürekli boğazımda yapışkan tükürük oluşuyor ve öksürmedigim sürece bu yapışkanlık beni rahatsız ediyor. Ayrıca dilimin üzerinde ve boğazımda koyu sarı renkli kir birikiyor ve sanırım bu kokuya neden olan da bu yemek yedikten sonra oluşan kir. Çünkü dilimin üzerini ve dil sırtını iyice temizlemediğim sürece yutkunamıyorum ama temizledikten sonra koku çok azalıyor. Ancak temizledikten birkaç saat veya yemeklerden sonra, yuduğum zamanlar yine kir oluşuyor ve kötü kokuya sebep oluyor. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
ÖM
Enteresan. Tükürük salgınız çok koyu olabilir, nadir bir durum olsa da aklıma bu geliyor. Belki bol su içmek ve dili düzenli fırçalamak denenebilir. Bir de tükürük bezlerinin ultrasonla bakılması fikir verebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam peki bu kadar süre kesintisiz devam eden ve bu kadar ağır bir kokuya sebep olur mu tükürük bezleri? Bu yaşta kolonoskopi de yaptırmamı önerir mısınız?
ÖM
Ayrıca yılda bir tüketsem de baharatlı, acılı, asitli yiyecek ve içecekler, çikolata, kahve ve çay gibi şeyler ağız boşluğumu ve boğazımı mahvediyor, çok daha fazla birikintiye neden oluyor.
ÖM
Tükürük salgısı çok önemli, birkaç kişide de sizin şikayetlerinize rastladım. Kolonoskopi sebebini bilemiyorum. Ne amaçlı önerildi.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(10-05-2017, Saat:06:59 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tükürük salgısı çok önemli, birkaç kişide de sizin şikayetlerinize rastladım. Kolonoskopi sebebini bilemiyorum. Ne amaçlı önerildi.

Tüm sonuçlar temiz çıkınca acaba bağırsaklarda buna neden olan bakteri gibi bir problem olabilir mi diye düşünmeye başladım.
ÖM
Buna siz değil mutlaka hekim karar vermeli.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

22 yaşındayım ve uzun zamandır bu ağız kokusuyla yaşıyorum önceleri bu kadar kafaya takmiyodum ama artık son iki yıldır koku beni bile rahatsız etmeye başladı yakınlarda KBB ye gittim ve antibiyotik ve yanında bı kaç ilaçla ağız spreyi verdi ilaçlar biraz azaltır gibi oluyor ama bı sure sonra etkisi geciveriyor doktor ilaçlar ise yaramazsa bagdemciklerimi alacagini söyledi ve hiç bagdemcik tasina rastlamadım bu zamana kadar yada dikkat etmedim ama kokunun boğazımdan geldigine eminim gibi çünkü dilimin arka tarafı da sarımtırak bı renkte kokunun boğazdan kaynaklandığı kesin ama bagdemciklerimin alınması kokuyu ne kadar azaltır teşekkürler
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi