Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geniz Eti %75 Büyüme
Merhaba Hocam, altı yaşında bir oğlum var. Bu yıl anaokuluna başladı. 31 Aralık 2016 tarihinde ilk kez orta kulak iltihabı nedeniyle yılbaşı gecesini yüksek ateş nedeniyle hastanede gecirdik. O gün orta kulak iltihabı olduğunu öğrendik. O günden bu güne 3 kür antibiyotik tedavisi uyguladık. Son anti biyotik tedavisini 16 Martta bitirdik. Dune kadar oğlum iyiydi fakat şimdi yine grup oldu. Sürekli öksürüyor. Ve bugün itibariyle işitme kaybı tekrar başladı. Kulağında su birikmesi bir türkü geçmiyor. En son 16 Martta doktora gittiğimizde burnun dan baktılar ve geniz etinin %75 büyüdüğünü söylediler. Bir önceki gidişimizde de kulağında sıvı birikmesi olduğunu ve kulağa tüp takılması gerekebileceğini söylemişlerdi.

Hocam size danışmak istediğim konu; bu iki operasyon da gerekli midir? Geniz Eti ameliyati yapıldığında kulağa tüp takmaya gerek var midir? Eğer ikisi de gerekiyorsa önce hangisini yaptırmak daha faydali ve acildir?

Not: Şu anda Nazoster sprey kullanıyoruz. Doktorumuz bir ay kullanın dedi. 20 gün oldu.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Siteniz çok güzel ve faydalı. Allah razı olsun.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ameliyat genelde kolay olan bir teknik. Önemli olan gerekli zamanın belirlenmesi. Kulağa tüp takılmasının belirli endikasyonları vardır (yılda 4-5 kez orta kulak enfeksiyonu, işitme azlığının 40dB altına inmesi vb). Aynı şekilde geniz etinin alınması için de endikasyonlara bakılmalı (sürekli burun tıkanıklığı, 3 yaşından büyük çocuklarda kulak tüpü gereken çocuklarda vb). Ayrıca nezle sırasında çocuğun kuvvetli sümkürtülmesi ve buruna tuzlu su kullanımının orta kulak enfeksiyonuna yol açtığını gözlemliyorum. Önermem.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İrfan Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir noktayı net olarak anlamadığım için tekrar soruyorum kusura bakmayın. Önermem dediginiz not olarak yazdığım Nazoster isimli ilaç mı? Yoksa her iki ameliyatın da yapılması meselesi mı?
ÖM
Önermem dediğim genel olarak kullanılan tuzlu sular burun temizlenmek için. Size önerilip önerilmediğini bilmiyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Anladım Hocam, cevabınız için çok teşekkür ederim. İyi günler.
ÖM
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi