Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yetişkin geniz eti
İyi günler. 2013-2014 yurt dışına bir süre yaşadığım sırada boğazımda yutkunurken rahatsızlık duymaya başladım Türkiyeye döndüğümde çıktığım bir kaç tane kbb uzmanı faranjit tehşisi koydu ilaç verdi fakat ilaçlar bana göre etki etmedi çünkü yurtkunurken takılma hissi devam ediyordu doktoklar devamda edebilir geçebilir de dedi yediğime içtiğime dikkat ediyorum ama takılma hissi aynı. Aynı zamanda da nefes alırken bir burun kanalım yarım kapalı oluyor bu kendimi bildim bileli var ama bu takılma hissi dediğim gibi ya ben yeni hissetmeye başladım ya yeni oldu bilmiyorum aynı zamanda gece yatarken burundan nefes almam zor oluyor haliyle ağzım açılıyor Bunun için tekrar doktora gittim geniz etidir ameliyat yapılırsa rahatlarım o yutkunurken ki histen kurtulurum şeklinde anlattım durumu. Ne zamandır var geniz eti ben kendimi bildim bileli var olduğunu söyledim yani en azından küçüklüğümde doktora gittiğimizde aklımda kalanlar bunlardı yine ameliyat edilecektim ama geniz etimi yoksa burunla ilgili başka bir şeymi tam hatırlamıyorum ama son 3-4 senedir bir yutkunurken takılma olduğunu söyledim

Endoskopiyle baktı çok ufak bir parça var dedi eğer dedi küçüklüğünden beri varsa sorun yaratıcak bir şey değil ama yeni olan bir şeyse biopsi yapılması gerekir yetişkinlerde bu kötü huylu bir şey olabilir dedi. Bende biraz endişeli biriyim Kontraslı Mr çekildim doktor MR görüntüsüne bakmadı sadece yazılan nota baktı sordum kötü bir şey var mı yok dedi. Biopsi ile ilgili bir şey de demedi. Bende tabi bir şey yok değince rahatladım

Ama ne yazık ki nette bir sürü şey yazıyor ve okudum. Bende bu yutkunurken takıntı hissinden rahatsız olmaya başladım kafamda rahatsız edici düşünceler oluşuyor. Netten baktığımda Nazofarenks Ca ile ilgili belirtilerin her hangi biri yok.

Yaşım 29 Mr bulgusuda yazdığım şekilde sizde aydınlatıcı bilgi verirseniz

Bulgular

Nazofaringeal, orofaringeal hava sütünu orta hatta ve açık olarak izlenmektedir.

Nazofarinkste bilateral rozenmüller fossa simetrik ve açık olarak izlenmektedir
uvula normaldir

Sağ mastoid sellülerde minimal effüzyon mevcuttur

Timpanik kaviteler doğaldır

Görüntüleme alanına giren paranazal sinüslerin aerasyonu normaldir

Sağda en büyüğü seviye 2a da 14x9 mm boyutunda, solda en büyüğü seviye 2a da 16x10 mm boyutunda olmak üzere her iki tarafta seviye 2a, seviye 2b, seviye 5 ve seviye 1b de multipl sayıda lenf modu mevcuttur.

Boyunda yer alan müsküler yapılar normal olarak değerlendirilmiştir.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Takıntı hissinin rastladığım en sık sebepleri sırasıyla stres(endişe), reflü ve kansızlıktır. Bunlar üzerinde durulabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkür ederim ilginiz için. Bu bulgularda endişelenmemi gerektiren bir şey yok diyorsunuz. Tek sorun yutkunmam en çok rahatsızlıģım ondan. Reflü stress üzerine ilgilenicem ama sanki küçük dilimin arkasında duruyor gibi tek derdim o başka bir sıkıntım.yok.
ÖM
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Dr bey iyi günler annem 53 yaşında kendini bildiğinden beri geçmeyen Boğaz Ağrısı var yıllardır doktorlara gidiyor faranjit alerjik deyip göneriliyor aynı Zamanda ses kısıklığı oluyor du ses tellerinden nodül alındı 1'5 yıl önce ses kısıklığı geçti fakat Boğaz Ağrısı hiç geçmedi burnundan nefes almakta zorlanıyor kulaklarında uğultu var koku duyma hissi yok denecek kadar Ankara'da bir profesöre götürdük işitme testi normal ilaçlı tomografide çekildi temporal kemik bt tetkikinde herşey normal nazofarenks bt tetkiki intravenöz konstrat madde verildikten sonra aksiyal planda yapılan 5mm. Kesit kalınlığında yapılan tetkikin incelenmesinde nazofaremks posterior duvarda adenoid doku hiperplazik görünümde izlenmiştir her iki servikal ve subandibüler düzeylerde büyüğü sağ üst servikal 10x7.5 mm boyutlarında olmak üzere çok sayıda lenf nodu dikkati çekmiştir. Dr geniz Eti olduğunu normalden büyük alınması gerektiğini bu yaşlarda çok çok nadir de olsa görünür dedi ameliyat yapalım dedi bizde hemen karar vermedik bir doktora daha gittik oda bu yaşta ne geniz Eti geniz Eti falan deyil biyopsi yapılıp teşhis koyulması lazım dedi şimdi Bursa'da bir profesöre daha gün aldık fakat diğer doktor hemen ameliyat edecekti annem şuan fikir ayrılığına düşülmesinden endişeli sizin fikriniz nedir.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Öncelikle kararı sizi muayene eden hekim verir. Ben sadece tecrübeme göre fikir verirsem. Annenizde reflü olma olasılığı çok yüksek. Genizdeki doku ve boyun lenf bezlerinin önemli olduğunu düşünmüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(05-05-2017, Saat:08:57 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Öncelikle kararı sizi muayene eden hekim verir. Ben sadece tecrübeme göre fikir verirsem. Annenizde reflü olma olasılığı çok yüksek. Genizdeki doku ve boyun lenf bezlerinin önemli olduğunu düşünmüyorum.

Dr bey cevabınız için tşk ederim annem 1,5 yıl önce ameliyat olduğundan beri gaviscon ve lansoru düzenli kullanıyor dr çok az bir reflü var oda bu kadar sıkıntı yapmaz dedi benim mrk ettiğim annemde kanser varsa bu tomografide çıkarmıydı nazoferenks kanseri.
ÖM
Film sadece kitle varsa hakkında fikir verir. Teşhisi patoloji koyar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi