Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GENİZ ETİNDEN PARÇA ALINMASI
merhabalar,
öncelikle foruma yeni üye oldum yanlışın olursa kusura bakmayın.
yaklaşık 15 gün önce oğlum kulağında ağrı olduğu için doktora gitti.(YAŞ 13)
tomografi çektirdi. sonuçlar şöyle;
**sol maksiller sinüsü tama yakın dolduran mukozal kalınlaşma ve sekresyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir.sağ maksiller sinüste ve her iki ethmoid sinüslerde minimal periferik mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.
** nazal septumda sağa deviasyon mevcuttur. sol inferior nazal konka hipertforik görünümdedir.
** nazofarenks posterior duvarda adenoid doku klınlığı yaklaşık 20 mm ölçülmüş olup simetrik olarak artmıştır. nazofarenks hava kolonu belirgin derecede daralmıştır.
orofarenks hava sütunları tabii olarak değerlendirilmiştir.
rosenmuller fossa normaldir.
bifateral parotid ve submandibular glandlar normaldir.
izlenebilen vasküler yapılar intakttır.
boyun çevre yumuşak doku planları tabii olarak değerlendirilmiştir.

SONUÇ:nazofarenks hava kolonunu daraltan adenoid vejetasyon, sol maksiller sinüzit,nazal septal deviasyon konka hipertofisi..

bu rapora göre korkulacak bir durum varmıdır acaba? internetten arama yaptığımda nazofarenks ile ilgili birçok can sıkıcı şey çıktı karşıma moralim altüst oldu.
doktor çocuğu getirin endoskopi yapıp parça alalım demiş. ama ben ilk defe duydum geniz etinden parça alındığını çok endişeleniyorum lütfen açıklama yapabilirmisinz
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Büyük ihtimal geniz eti büyümesidir. Enfeksiyon sırasında büyümesi normal. Takip eden hekim biyopsi yapmayı uygun görüyorsa sebebini size açıklayacaktır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi