Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meniere, Ms, Vasküler Loop
İyi günler hocam. Öncelikle böyle bir forum ortamında bizlere yol göstermeniz muhteşem bir şey. Hocam hastalık hikayem biraz ucun gibi okur ve değerli görüşlerinizi esirgemezseniz çok memnun olurum.
Gençlik yıllarımda(Orta okul, lise) aniden başlayan bir görüntü kayması yaşıyordum. Başımı sağa sola hareket ettirdikçe sanki görüntü geç geliyordu.(yada sonradan netleşiyor) ve hareket ettikçe bu dahada kötüleşiyor, sonunda başım dönüyordu. tabi sonucunda midemde bir şey kalmayana kadar kusuyor ve yatıyordum. 3 saat-12 saat kadar sürüyordu bu durum ve sonrasında hiç bir şey olmamış gibi düzeliyorum. Bu bahsettiğim atak gibi şey senede 1 yada 2 senede 1 başıma geliyordu. Geçen sene sol kulağımda sesiz ortamda duyabildiğim sivri sinek sesi gibi hafif bir çınlama başladı ve bundan 1 hafta sonra bir gece bahsettiğim gibi şiddetli baş baş dönmesiyle uyandım. diğerlerinden farklı olarak soğuk soğuk terliyor, kusuyor, bağırsak faaliyetlerim de mevcuttu. Aynı şekil 3-4 saat sonra rahatladım ve sabah uyandığımda düzelmiştim. 3 gün sonra yine aynısı oldu ve ertesi gün sersem gibiydim. KBB ye muayene olduğumda vertigo denildi ve sol kulağımda orta düzeyde pes tonları tutan işitme kaybı oluştuğunu öğrendim. 1 gün sonra sersemlik kalktı üstümden yine eskisi gibi olmuştum, ta ki 3-4 gün sonra tekrardan bir baş dönmesi yaşayana kadar. Son baş dönmesinden sonra sol kulağımda sivrisinek sesine benzer çınlamanın üzerine, daha şiddetli bir çınlama oluştu ve baş hareketleriyle oluşan sersemlik(görüntü kayması) üzerimde kalıcı oldu. gün içinde kulak çınlaması ve sersemlik arada artıp azalıyor. hatta bazen başım 3-4 sn dönmeye başlıyor. dana önce hiç yaşamadığım dengesizlik yaşıyordum. Bunun üzerine Nöroloji bölümüne yönlendirildim MR ve BOS tetkiklerinden sonra A-tipik MS tanısı aldım. Beyin sapımın sol pons bölgesini tutan bir lezyon olduğunu bundan kaynaklanabileceği söylendi. 5 gün pals 1000mg kortizon tedavisi uyguladılar ve bu bendeki baş dönmesini pik yaptırdı artık zar zor ayakta durabiliyordum ve sol kulağımda basınç hissi oluşmaya başladı. Hacettepe Hst. yatırdılar; 30 güne yakın Nöroloji bölümünde yattım tetkik ve testlerden sonra bu dengesizlik ve baş dönmemin KBB ile alakalı olduğunu söylediler. KBB'de yapılan ABR testinde aralıkta uzamalar, sol kulakta %78 kalorik bozukluk çıktı. 8 doz kulağıma iğne yaptılar ve 1.5 senedir KBB'nin verdiği Vasoserc ilacını düzenli olarak kullanmama rağmen hala her şey aynı dönmelerim daha belirsizleşti ama bu sersemlik iş göremezlik üzerimden bir türlü gitmedi bazen o kadar azalıyor ki neredeyse hiçbir şey olmamış gibi oluyor ama en çok 1-2 gün sürüyor sonrasında tekrar baş dönmesi ve haftalarca dengesizlik hissi. Özel bir hastanede KBB MR çektirdiğim de soldaki ..... damarlarımın denge sinirine bası yapmakta, bulgular vasküler loop için anlamlı gibi bir rapor verdiler. Ek olarak hocam bu kulağımda ki çınlama adım attığımda Vınn Vınn yani sanki nabız gibi artıp azalıyor. Artık bu dengesizlikten kurtulmak istiyorum beni tüketti hocam Sad
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çok araştırma ve tetkik yapılmış. Önemli olan kesin teşhis. Birden fazla hastalık da olabilir. Size kesin şu teşhis var dendi mi?
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Sağ olun hocam. Nöroloji tanımlanmamış demiyalizan hastalık dedi(Büyük ihtimalle A-tipik MS dendi sonradan). KBB de meniere diye tedavi uyguladı ama pek işime yaramadı. baş dönmelerim azaldı ama yukarda bahsettiğim gibi iş göremezlik kalkmadı. sabahları uyandığımda eğer kulak çınlamam az ise daha düzgün oluyorum ve 7-8 saat öyle devam ediyor sonrasında çınlama artıyor ve dengesizlik başlıyor akşama doru azalıyor. sabah kötü başlarsam akşama kadar öyle devam ediyor ve genelde sabahları daha kötü oluyorum. Hocam bu son raporda vasküler loop denmişti acaba meniere değilde rahatsızlığım denge sinirine damar basısı olabilir mi?
ÖM
Keşke sadece bu bilgilerle yorum yapabilsem. Sadece mümkün değil maalesef. Burada tedaviye cevaba göre gidilecek anladığım. Vasküler loop zor bir teşhis ve tedavi.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi