Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak Çınlama Sürecinde yapılması gerekenler
Merhaba Hocam,
Benim 2 haftadır kulağım çınlıyor. Her akşam çok yüksek perdeden çınlıyor. uyumak için savaş veriyorum. Oluşturduğu depresyonda cabası.
Şu ana kadar araştırmalarımda en güncel bilgi girişi yapılan forum olarak siz çıkıyorsunuz.
KBB Bölümünde ilk muayenemde kulak zarından kaynaklanmadığını söyledi doktor.
doppler film çektireceğim kan verdim. lökosit (WBC) 11.4 çıktı.referans aralığı 4.6-10.2
lenfosit mutlak sayısı (LYMPH) 3.6 çıktı.referans aralığı 0.6-3.4 demir 71 çıktı. ref 65-175 diğer değerler normaldi .
bu konu ile ilgili bir çok farklı tedavi yöntemi ve farklı seçenekler mevcut.
lazer, R- tms ama asıl sebebi ortaya çıkmadan direk bu tedavileri uygulamak doğru bir yaklaşımmıdir?

Bu süreçte Norolojiye,KBB,Psikiyatri artık hepsi ile sanırım eşzamanlı yürümek doğrumu?

sizin tavsiye edeceğiniz bir sıralama varmı?

Son olarak bu sürecin maliyetleri hakkında bahsetmeniz mümkünmü ?

iyi çalışmalar
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çınlama çok yeni. İlk hedef çınlama sebebini bulmak olmalı. Bu da iyi bir hikaye ve muayeneden başlar. Nasıl başladı, eşlik eden şikayetler, yeni alınan ilaçlar, çift kulak mı, sesi artıran sebepler, hiç mi geçmiyor, nabız gibi mi, nasıl azalıyor, stres endişe var mı gibi.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam Merhaba,
2 hafta önce birden başladı. kulak hikayem 7 yaşındayken zarı deldim sol kulağımı çuk uzun yıllar her kış iltihap ile yaşadım 6 yıl önce kulak zarı ameliyatı oldum .
3 ay içinde 2 travma yaşadım . birincisi sol omuz bölgesi uzun süredir ağrıyordu. kanuni sultaln süleyman hastanesine gittim. orda emar istendi. hayatımda ilk defa emara girdim. girdiğimde anladım kapalı alan korkusu olduğunu fakat 15 dk boyunca cihazın içinde bağırdım. kimse gelmedi. çıktığımda ruh sağlığım fena bozulmuştu. burda başladığım 2 ilaç var. omzum ile ilgili
onları bıraktım. doktor omzuma bir iğne yaptı. ordaki tendon yırtığını tamir edeceğini söyledi. ilacın içeriği hakkında bilgim yok. birde sürekli mide ilacı kullanıyorum. nexum,lansor gibi
buda demir eksikliğine sebep oluyor. dişimdede bir rahatsızlık var. arada bir diş etim şişiyor. diğer travmam oğlum için lösemi şüphesi oldu. orda çok üzüldüm. aynı dönemde grip ve ishal birlikte geçirirken birde düşüp bayıldım. bağışıklık sistemim zayıf olduğumu düşünüyorum grip gibi hastalıklar çok zor geçiyor ve ağır ilerliyor. dikkat ettiğim başımı arkaya yatırıp sağa sola oynattığımda kıtır kutur sesler gelıyor ve çınlama biraz azalır gibi oluyor. gündüzleri cır cır böceği gibi geceleri dıııııttt sesi gibi oluyor.
ÖM
Boyun için fizik tedavi ve stres için psikolojik yardım işe yarayabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam Merhaba,
aşağıdaki sonuç mr sonucum kohlea hücrelerınn azalmasından ve kireclenmeden bahsediyor. tedavisi varmı

FONKSİYONEL KRANİAL MRG İNCELEME:
Teknik : İşlem 3 Tesla ünitede fonksiyonel MRI ünitesi ile birlikte koordineli olarak multiparametrik protokol ile gerçekleştirilmiştir. Bu protokolde konvansiyonel ve 3D T1sekanslar alındıktan sonra T2 sekanslar ile multiplanar değerlendirme; DIR veya FL2D 3 boyutlu imajlar ile tüm beyin taraması yapılmış, SWI sekanslar ile beyin aksiyal taranmış aynı seansta diffüzyon tensor görüntüleme ve işitme ağırlıklı fMRI çalışmaları yapılmış, düşük dozlu temporal kemik BT kesitleri sonrası inceleme komplikasyonsuz sonuçlandırılmış ve yorumlanmıştır.
Düşük doz temporal kemik kesitlerinde;
Sol tarafta periferal mastoid hücreler skleroze olup, santral bazı hücrelerde mukozal kalınlaşmalar izlenmiş, aerasyon volümü azalmıştır. Solda kulak zarı kalınlaşmış olup, yer yer yumuşak doku dansiteleri ile birlikte impaktedir. Hafif retrakte görünmektedir.
Her iki tarafta kemikçik zincir konfigürasyonu ve sağ temporal kemik kompartmanlarının aerasyonu normaldir.
Sol tarafta minimal, sağ tarafta daha belirgin olmak üzere ante fissula ante fenestrum'u takip eden lusensi artımı sağda belirgin bilateral fenestral otoskleroz açısından anlamlıdır.
Beyin MRG kesitlerinde;
İntraaksial, ekstraaksial yer kaplayan oluşum saptanmamıştır.
Ventriküler sistem orta hatta ve normal genişliktedir.
Serebral sulkus ve fissurler açıktır.
Serebellar hemisferler, vermis ve beyin sapı oluşumları normaldir.
Bazal sisternalar açıktır.
Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.
Ana serebral vasküler yapılar patent izlenim vermiştir. Diffüzyon MR inceleme bulguları normaldir. Enfarkt ya da diğer lezyonlar lehine bulgu saptanmadı.
CISS posterior fossa ince kesit görüntülerde, sol tarafta mastoid hücrelerdeki çizgilenmeler T2 sinyal parlamasına yol açmıştır. Sağ mastoid hücrelerin aerasyonu normaldir. İnternal akustik kanal veya sisternal segmentte vestibülokohlear sinirler üzerine etki eden direkt vasküler bası bulgusu tespit edilmemiştir. Geç FLAIR postkontrast imajlarda, her iki tarafta utrikülovestibüler sakları minimal ilgilendiren ancak etkili olarak kohlear düzlemleri etkileyen, perilenfatik kanalı etkileyen daralmalar sekel fibrotik değişikliklerin gelişimini düşündürmüştür. Odyometrik veriler ve klinik muayene bulguları ile de korele edilerek aralıklı takibi önerilir. Perilenfatik mesafedeki bu daralmalara rağmen, endolenfatik hidrops eşliği tespit edilmemiştir. Koronal reformat görüntülerde, paranazal sinüslerde yer yer mukozal kalınlaşmalar ve küçük retansiyon kistleri izlenmiştir. Nazal septum anteroinferiorda sağ orta bölümde sola doğru deviye olup, anteriorda yer yer alt nazal konka ile adhezyon göstermiştir (sineşi? sekresyon?). Sağ alt konka hipertrofiktir. Sol orta konka paradoks seyir göstermiştir. Sağ orta konka hipertrofik olup, lamellar aerasyon sergilemiştir. İşitme fMRI incelemede, sağ tarafta Heschl girusunu kodlayan BOLD aktivitesinde posterior banda doğru yüksek frekanslarda azalma,solda ise posterior bandd a parsiyel kayıp izlenmiştir. Sol tarafta sekonder işitme merkezinde Heschl girusunu çevreleyen yaygın dezorganize aktiviteler söz konusu olmuş, bu alan ASL incelemede de belirgin hiperaktif olarak vizüalize olmuştur.
Qspace incelemede; QA değerleri dikkate alındığında, sağ kohlear nükleus (680) sol kohlear nükleus (816); sağ Heschl girusu (443), sol Heschl girusu (574) değerlerinde ölçülmüştür. Sağ kohlear nükleus ve sağ Heschl girusunda anlamlı QA azalması sözkonusudur. İşitme fiberleri değerlendirildiğinde, sağ nükleusdan sağ Heschl girusuna ilerleyen fiberler (635), sağ nükleusdan sol Heschl girusuna ilerleyen lifler (557), sol nükleusdan sol Heschl girusuna ilerleyen lifler (653), sol nükleusdan sağ Heschl girusuna ilerleyen fiberler (594) birim QA değerinde ölçülmüştür. Çaprazlayan liflerde ılımlı derecede QA azalması, Sağ nükleusdan sağ Heschl'e ilerleyen liflerde simetrik sol tarafa göre %40-50 oranında seyrelme göstermiştir.
Sonuç. " Sol tarafta periferal mastoid hücreler skleroze olup, santral bazı hücrelerde mukozal kalınlaşmalar izlenmiş, aerasyon volümü azalmıştır. Solda kulak zarı kalınlaşmış olup, yer yer yumuşak doku dansiteleri ile birlikte impaktedir. Hafif retrakte görünmektedir. " Sol tarafta minimal, sağ tarafta daha belirgin olmak üzere fissula ante fenestrum'u takip eden lusensi artımı sağda belirgin bilateral fenestral otoskleroz açısından anlamlıdır. " Diffüzyon MR inceleme bulguları normaldir. Enfarkt ya da diğer lezyonlar lehine bulgu saptanmadı. " İnternal akustik kanal veya sisternal segmentte vestibülokohlear sinirler üzerine etki eden direkt vasküler bası bulgusu tespit edilmemiştir. " Geç FLAIR postkontrast imajlarda, her iki tarafta utrikülovestibüler sakları minimal ilgilendiren ancak etkili olarak kohlear düzlemleri etkileyen, perilenfatik kanalı etkileyen daralmalar sekel fibrotik değişikliklerin gelişimini düşündürmüştür. Odyometrik veriler ve klinik muayene bulguları ile de korele edilerek aralıklı takibi önerilir. Perilenfatik mesafedeki bu daralmalara rağmen, endolenfatik hidrops eşliği tespit edilmemiştir. " İşitme fMRI incelemede, sağ tarafta Heschl girusunu kodlayan BOLD aktivitesinde posterior banda doğru yüksek frekanslarda azalma, solda ise posterior bandda parsiyel kayıp izlenmiştir. Sol tarafta sekonder işitme merkezinde Heschl girusunu çevreleyen yaygın dezorganize aktiviteler söz konusu olmuş, bu alan ASL incelemede de belirgin hiperaktif olarak vizüalize olmuştur. " Qspace incelemede; QA değerleri dikkate alındığında, sağ kohlear nükleus (680) sol kohlear nükleus (816); sağ Heschl girusu (443), sol Heschl girusu (574) değerlerinde ölçülmüştür. Sağ kohlear nükleus ve sağ Heschl girusunda anlamlı QA azalması sözkonusudur. İşitme fiberleri değerlendirildiğinde, sağ nükleusdan sağ Heschl girusuna ilerleyen fiberler (635), sağ nükleusdan sol Heschl girusuna ilerleyen lifler (557), sol nükleusdan sol Heschl girusuna ilerleyen lifler (653), sol nükleusdan sağ Heschl girusuna ilerleyen fiberler (594) birim QA değerinde ölçülmüştür. Çaprazlayan liflerde ılımlı derecede QA azalması, Sağ nükleusdan sağ Heschl'e ilerleyen liflerde simetrik sol tarafa göre %40-50 oranında seyrelme göstermiştir. " Koronal reformat görüntülerde, paranazal sinüslerde yer yer mukozal kalınlaşmalar ve küçük retansiyon kistleri izlenmiştir
ÖM
Hücre bildiğiniz hücre değil, kemik içerisindeki boşluklardır. Burada sadece fikir verilen bulgular var. Önerdiği gibi muayene, hikaye ve işitme testleri ile beraber değerlendirilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

hocam konuyla alakasiz olucak ama beyin tomografisinde ic kulak orta kulak filan gozukuyor mu
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sadece kaba anatomik yapısı görülür. Hücresel düzeyde hayır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi