Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patlama sonrası kulak çınlaması ve işitme kaybı
Merhaba,

15 Mayıs günü yaklaşık 60 metre yakınımda patlatılan bir parça tesirli bombalı saldırı sebebiyle yaralandım. Vücudumdaki diğer yaralar bir şekilde iyileşiyor ancak kulaklarım ile ilgili sorun hiç iyileşme göstermiyor.

Patlamada yararlandığım gün, acil doktoru kulağımı muayene etti ve herhangi bir kulak zarı yırtılması veya benzeri kalıcı bir zarar olmadığını söyledi. Beni o şekilde eve yolladılar.

Ben yaklaşık 1 hafta sonra, hiç eksilmeyen ve devam eden kulak çınlaması sebebiyle tekrar farklı bir doktora başvurdum. Bu doktor da bana akustik travma teşhisi koydu. İşitme testi yaptılar, düşük sesleri duymamda "biraz"azalma olduğunu ama bunun benim gündelik yaşamımı etkilemeyeceğini söylediler. Amma velakin, ben gündelik yaşamda şu anda çok zorlanıyorum. Kulağımda bitmek bilmeyen bir çınlama var. Ayrıca otobüs metro gibi taşıtlara bindiğimde, araçların giderken çıkardığı uğultu sesi benim başımın içinde artarak bana inanılmaz yüksek geliyor. Ve bu uğultu varken, mesela otobüste yanımda konuşan kişinin dediklerini kesinlike anlamıyorum. Sesleri duyuyorum ama kelimeleri ayırt edemiyorum.

Doktor bir ay süreyle kullanmam için Vastarel MR isimli ilacı verdi. Sanırım kulak bölgesindeki kan akışını hızlandırıp oranın kendini tedavi etmesini sağlıyormuş. Ama ben 10-15 gün geçmiş olmasına rağmen, kulağımda en ufak bir iyileşme hissetmiyorum. Bu da beni korkutuyor. Çünkü ne bu kulak çınlaması dayanılacak birşey, ne de bu gürültülü ortamlarda kafamın içinde oluşan uğultu ve kelimeleri bile anlamamı imkansız kılan işitme sıkıntısı dayanılacak birşey.

Başka bir doktora görünmeli miyim, farklı bir tedavi uygulanabilir mi? Yoksa geçer umudu ile beklemek durumunda mıyım? Bekleyerek gerekli bir tedaviyi geciktirmek de istemiyorum. Bu sıkıntı ne kadar sürecek ondan da emin değilim. Hatta bazen geçeceğinden bile şüphe duyuyorum ve bu da açıkçası beni çok korkutuyor.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travmada iç kulak hücreleri zarar gördüğü için iyileşene kadar çınlama oluyor. Nadiren kalıcı olması da mümkün. Benim önerim yüksek sesten uzak durarak beklemeniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkür ederim.
Rica ederim. Birkaç ay sonra sonucu paylaşırsanız memnun olurum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Sonuç ne oldu geçti mi. Dün benim de böyle basima bir durum geldi 1 buçuk gün oldu sol kulağımda cinlama hiç eksilmedi
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi