Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vertigo Başlangıcı
Merhaba hocam,
35 yaşında yoğun çalışan bir mühendisim. Yaklaşık üç ay önce kafamı çevirdiğimde aniden birkaç saniye süren baş dönmelerim başladı. Kbb uzmanına muayene oldum. İşitme ve kan testleri yaptı. İşitme kaybımın olmadığını söyledi. Kan testim de normal çıkmış. Üç tane ilaç verdi ve iki hafta içinde geçer dedi. Teşhis olarak da vertigo başlangıcı koydu. İlaçları kullandım ve iki hafta içinde baş dönmesi geçti. Fakat baş dönmesinin yerini sersemlik aldı. Tekrar muayene oldum. İki ay Betaserc kullanmaya devam etmemi söyledi. Bir buçuk ay kadar kullandım. Her iki kulağımda çınlama ve sol kulağımda uğultu başladı. Damardan geçen kanın sesini duymaya başladım. İlacı kendi kararımla kestim. Uğultu iyice kayboldu çınlamalar ise hafifledi. Fakat kafa hareketlerimle sersemlik hissi hala devam ediyor. Sabit durduğumda veya yattığım zaman bir şikayetim yok. Birbaşka kbb uzmanına muayene oldum. Bunun stresten ileri geldiğini, bu yaşlarda sık görüldüğünü söyleyip fazla ilgilenmeden tekrar 3 ay betaserc verip gönderdi.
Size sormak istediğim, bu pozisyonel sersemlik hissi zamanla geçermi. İlaç kullanmak istemiyorum çünkü çınlama ve uğultu yapıyor. Ya da doktorun dediği gibi uzun süreli ilacı kullanırsam tüm şikayetlerim geçer mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
İyi günler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Boyun problemleri, stres olabilir diye düşünüyorum. Tam teşhis konmadan ilaç kullanımına karşıyım. Bu olay üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası mı başladı?
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba hocam,
Öncelikle kısa zamanda sorunumu cevapladığınız için teşekkür ederim.
Hayatım boyunca hastaneye birkaç defa gitmişimdir. Onlar da önemli şikayetler değildi. Sağlıklı bir insan olduğumu düşünüyorum. Kış aylarında grip bile fazla olmam. Bu rahatsızlıktan önce de herhangi bir sağlık problemi yaşamadım. Eklemek istediğim birkaç şey daha var. Uyku düzenim biraz bozuk, gece 3-4 e kadar bazen çalışmam gerekiyor. Sigara kullanıyorum. Tansiyonum normalde biraz düşüktür. 10-7 , 9-6 gibi. Ama bugüne kadar tansiyonla ilgili bir şikayetim olmadı. Sersemlik hissi ile söylemek istediğim, fazla olmasa da çok az hafiflediğidir. Önceden yürürken bile kulaklarımda hafif bir basınç hissediyordum, bu azaldı. Umarım zamanla hepsi kaybolur.
Söylediğiniz gibi bir boyun problemi ise ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
Hastane stresi yaşamadan ev ortamında şikayetlerimizi bir uzmana anlatma şansı verdiğiniz için teşekkür ederim.
İyi günler.
ÖM
Genel yorgunluk bunları yapabilir tabii.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba
Benim iki yıl önce ani baş dönmesi nedeniyle muayene sonucu meniere teşhisi konuldu her sene bir kere ataklarım oluyor ce ben 3 gün tam olarak kendime gelemiyorum çok kötü bir hastalık beni cok rahatsız ediyor derslerimi etkliyor hayatımı etkiliyor kullandığım ilaçlar klasik meniere için verilen ilaclar ben bu hastalığın nasıl meydana geldigini ve bu hastalığı etkileyen şeyleri öğrenmek istiyorum ama cevaplar hep klasik oluyor neden aslında tam olarak bilinmiyor kimse bilmiyor. Bi sorum da şu kulagımdaki işitme kaybı ilaçlarla onarılabilir mi yanıtlarsanız çok sevinirim..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Meniere hastalığında tuz kısıtlaması, tuz söktürücü ilaçlar ve kortizon sırasıyla kullanıyorum. Orta kulağa direk kortizon uygulamasının işitmeyi de etkilediğini bu yöntemi bulan kişinin ağzından birebir duydum. Elbette garanti vermek mümkün değil.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi