Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sinüzit
hocam merhaba kulak bölümüne mesajımı yazmıştım burayada sinüzitle ilgili olanı yazıyorum.bir senede iki defa tomografim çekildi ilk çekilende sonuçlar şöyledir :

Frontal sinüsler,frontoetmoid resesler ve etmoideal sellülerde inflamatuar yumuşak dokular bulunmaktadır.
Maksiller sinüslerde yoğun mukozal kalınlaşmalar ve sıvı seçilmektedir.
Infundibulumlar daralmıştır sfenoid sinüsler normal görünümdedir.
Ostiomeatal kompleksler sfenoetmoideal resesler açıktır
Septum nazi orta hattadır. Konkal yapılar hipertrofiktir.
Nazal hava yolu daralmıştır. Maksiller sinüslerde, frontal sinüste retansiyon kistleri mevcuttur.
Sonuç : Frontal etmoid maksiller sinüzit

Sinüzit çıkması üzerine sürekli kullanmam için nazofix burun spreyi verildi.

6 ay sonra çekilen ikinci tomografimde sonuçlar şöyledir :

Bilateral maksiller sinüs, sfenoid sinüs, ethmoidal,frontal sinüs ve nazal kavitede mukozal kalınlaşmalar vardır.
Frontal sinüs sağ yarıda hava sıvı seviyesi vardır.
Her iki maksiller sinüste büyüğü sağda 19 mm çapında mukus retansiyon kistleri vardır.
Sağda maksiller sinüs ostiumu daralmıştır.
Anterior klinoid proçes pnömotizedir.
Septum nazi hafif sola deviyedir.
Paranazal sinüslerde enflamatuar sinyal değişiklikleri dikkati çekmektedir.

ikinci tomografi sonucunda nurofen ve klacid isimli ilaçları bir kutu kullanmam söylendi birde retansiyon kistleri büyürse ameliyat olmam gerekebileceğini belirttiler.

bu kistlerin boyunun büyümesinin zararı varmıdır okuduğum yazılarda bazı doktorlar önemsemezken bazıları göz çevresine yayılırsa zararı var diyor. beynimde T2 ve Flair sekanslarda hiperintens birkaç adet milimetrik odak (iskemik gliozis) olduğu için kistlerin bunlara zararı olurmu. teşekkür ederim
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Maalesef rapor tek başına bir teşhis koydurmaz. Filmin orijinalini görmek gerekir. Ayrıca film hasta iken çekilmez, en iyi dönende kronik bir durum var mı diye çekilir enfeksiyon araştırıldığında. En önemlisi hastanın şikayetleri. Kistler çoğunlukla zararsızdır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(30-01-2016, Saat:05:31 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Maalesef rapor tek başına bir teşhis koydurmaz. Filmin orijinalini görmek gerekir. Ayrıca film hasta iken çekilmez, en iyi dönende kronik bir durum var mı diye çekilir enfeksiyon araştırıldığında. En önemlisi hastanın şikayetleri. Kistler çoğunlukla zararsızdır.

teşekkür ederim hocam
ÖM
Geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi