Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kr farenjitin tedavisi yok??
arkadaşlar bende kronik farenjit var yani boğazım burun eğriliğinden dolayı deformasyona uğradı.doktorlar ben bu ameliyatı olsam da kr farenjitten kurtulamayacağımı söylediler.yani deformasyona uğrayan boğaz düzelmezmiş.şu an için dünyada da tedavisi yokmuş.30-40 kbb doktoruna gitmişimdir.hatta facebook üzerinden bir doktor beye farenjit tedavisi konusunda soru sormuştum.beni hemen engelledi kendisi.sanırım doktorlar bile kr farenjiti olan biri ile ilgilenmeyi tercih etmiyorlar.ben bu forumdaki bu yazımı okuyan tüm kr farenjitli arkadaşlara seslenerek yazıyorum.birbirimize yardımcı olalım.yeni tedavi yöntemlerini konuşalım.fikir alışverişinde bulunalım.ama lütfen bu başlık yada ben engellenmek istemiyorum.site yetkilileri bizlere yardımcı olurlar umarım.iyi günler dilerim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ben kişisel olarak kronik farenjit teşhisine inanmıyorum. Kronik farenjitten kastedilen nedir? Sık boğaz enfeksiyonu mu, boğazda yanma ve batma hissi mi, boğazın soğuk ve sigara hassasiyeti mi? Herkes kendine göre bu teşhisi koyuyor. Burada önemli olan şikayete sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmaktır. Burun solunumunun sağlanması, reflü varsa tedavisi, sigara varsa bırakılması, hassassa soğuk ve tahriş edici gıdalardan uzak durulması gibi.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam merhaba,

kronik farenjitten kastedilen şudur;burun eğriliğinden,alerjiden yada başka bir nedenden şişebilen konkalardan dolayı burundan nefes alınamadığı vakit zaman içersinde boğazdan alınan nefes neticesinde boğazın yapısı tahrişten dolayı bozuluyor.aynı bozulma reflüden dolayıda kaynaklanabiliyor.bozulan bu boğaz yapısı burun ve reflü sorunlarını iyileştirdikten sonra bile düzelmiyor.yani boğaz tahrişi azalsa bile biraz boğazda rahatlama olsa da bu deformasyon tamamen düzelmiyor.

bundan dolayı ki,bazı insanlarda soğuk ve sıcağa karşı aşırı duyarlılık,yüksek sesle konuşamama,boğaz ağrısı,boğazda batma hissi gibi sorunlara yol açmaktadır.herkeste aynı sorunlar olmaz çünkü deformasyonun azlığına yada çokluğuna göre bu durum değişir.aslında burada ki önemli olan kilit nokta şu; tamamen iyileşemeyen boğaz yapısı sağlıklı insanlara göre çok daha çabuk iltihaplanır ve bu iltihaplanma durumu deformasyonlu boğaz yapısı iyileşmediği için sürekli şikayetlere neden olur.

şimdi diyeceksiniz ki,bana farenjit için gelen hastaları tamamen iyileştiriyorum.ama aslında onların boğaz yapıları bir kere bozulduğu için kesinlikle tamamen iyileşemiyorlar.yani şöyle bir söz vardır halk arasında; bir kere farenjit olan hayatı boyunca ne yaparsa yapsın mutlaka farenjit olma adayıdır.gerçek şu ki,boğaz yapısı bozulmamış insanlarda kesinlikle farenjit kronikleşmez.

şimdi gelelim tedavi yöntemlerine;

1.soft lazer tedavisi; boğazdaki kan dolaşımını etkileyerek boğazın tamamen düzelmesine yardımcı oluyor(türkiyede tek kkb doktoru yapıyor)

2.koter tedavisi; boğazın koter ile yakılabilen bölümleri yakılarak bir nevi o deformasyonlu bölgeler dağlanıyor ve kr farenjit belirtileri yakılan bölge için bitiyor.yalnız bu yöntem boğazın tümüne uygulanamadığı için kısmen bir iyileşme sağlıyor.(türkiyede 2-3 kbb doktoru uyguluyor,bir tanesi istanbulun ünlü doktorlarından birisi)

3.boğaza laboratuarda hazırlanmış özel bir madde sürülüyor.boğaz yapısını tahrip ederek tekrardan yenilenmesini sağlayarak koterin yarım bıraktığı işi bu yöntem ile boğazın tamamına uygulandığı için tamamlıyor.(tükiyede bir kbb uzmanı yapıyor.)

dediğim gibi aralarında genelde kbb pro.doktorların olduğu çok uzman doktora gittim.ortak kanı kr farenjitin dünyada tedavisi olmaması.yani deformasyona uğrayan boğaz yapısı bu deformasyona uğramasına neden olan şeyleri ortadan kaldırsak bile iyileşmiyor.iyileştiririm diyen bir kaç doktor var onlarda yukarda saydığım yöntemler ile iyileştirme sağlanıyor.hatta bu koter ile yakma işlemi avrupa ülkelerinin bir kısmında uygulanan bir yöntem.youtube de videoları bile var.

durum böyle hocam..
ÖM
Dediklerinize katılmıyorum. Tahriş sebebi gidince doku kendini yeniler. Yenilemiyorsa tahriş sebepleri devam ediyor demektir. Anlattığınız yöntemler farenks bölgesindeki lenfoid dokuları yakma işlemi bir yerde. Bunun bana göre tedavide yeri yok. Esas olan tahriş sebeplerini yok etmektir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam burada yazdıklarım benim düşüncelerim değil.tüm dünyadaki çoğu kbb uzmanları bunu söylüyorlar.sizin gibi düşünen kbb uzmanlarıda var.her düşünceye saygımız sonsuz.lakin sizin dediğiniz şekilde iyileşen olmadığı için hangi bilimsel veriye göre bu düşünceniz oluştu bilmiyorum.bende o yüzden düşüncenize varsayımsal diyorum.

tahriş ortadan kalkarsa boğazdaki deformasyonda iyileşir diyen doktorlarımız dolayısıyla önce bu tahriş sebeblerini ortadan kaldırarak hastanın rahatlamasını sağlıyorlar ama hasta tekrar tekrar gelip benim şikayetlerim azda olsa devam ediyor yani tamamen iyileşemedim dedikleri zaman ise senin durumun psikolojik diyorlar.yani hasta doktora göre iyileşmiş ama psikilojik olarak orada rahatsızlık hissediyor.ama hastaya sorarsanız tam olarak iyileşmemiş ve internette bu doktorların bu tutumunu eleştiren binlerce kr farenjit hastası var.(kişisel olarak algılamayın lütfen.genel durum böyle ne yazık ki)

ben mesela ilk 3-4 kbb uzmanına gidip sende bir şey yok dediklerinden sonra.enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmiştim.sonuçta bu da bir enfeksiyon.belki bir faydası olur düşüncesinde idim.hocamız tecrübeli yaşlı bir doktordu.durumu anlattım.sonra farenks bölgesini inceleyerek evet sende kr farenjit var dedi.hocam peki dedim; neden gittiğim kbb uzmanları sende bir şey yok diyerek beni gönderiyorlar? oğlum dedi; kr farenjitli boğazdaki deformasyonu her kbb doktoru ayırt edemez.edenlerin bir kısmıda uğraşmak istemedikleri için sende bir şey yok derler.bu deformasyonu fark edenlerin diğer kısım ise elinden bir şey gelmediği içinde haliyle bu hastalığın tıpta tedavisi yok demekten başka bir şey yapamaz.ama şahsi olarak tedavi geliştiren doktorları arayarak bulabilirsin dedi.bende bunun üzerine bir çok kbb doktorlarına gittim.bir çoğu amerika ve avrupada eğitim almış ünlü doktorlardı ve neredeyse hepsi bu deformasyonun düzelmesi için bir tedavi olmadığını söylediler.ama yukardaki mesajımda da yazdığım gibi koter,lazer gibi uygulamaları yapan doktorları buldum ve sizinle paylaşmak istedim.isterseniz bu doktorların iletişim bilgilerini verebilirim.fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.çünkü bu doktorlardan birine gitmiş ve tamamen iyileşmiş ama öncesinde 100 den fazla kbb doktorundan fayda görememiş insanlar tanıdım.yani bu hastalığın tedavisi öncelikle doğru teşhis ve doğru tedavidir.
ÖM
hocam merhaba,

bu deformasyondan başka nedenler üzerinde düşündüğümüz zaman boğaza yerleşen bakterilerin biofilm oluşturma ihtimalleri üzerinde de durmak gerekiyor.bu şekilde de düşünen kbb uzmanları var.

ama mesela klimadan etkilen bir boğaz için öncelikli neden deformasyon olmalıdır.

hocam size sorum şöyle olacak; size bir hasta boğaz şikayetleri için geldiği zaman ve siz bu boğaz ağrılarına neden olan şeyleri ortadan kaldıracak tedavileri uyguladıktan sonra boğazdaki tamamen iyileşme sürecini ne kadar zaman olarak söylersiniz.yani deformasyona uğrayan bir boğaz size göre bu deformasyona neden olan durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra ne kadar süre sonra tamamen iyileşir.

boğazın yapısına göre demezsiniz umarım çünkü elinize bir çizik atsanız bile o çiziğin bile kapanıp iyileşmesi için maksimum bir zaman aralığı vardır.ben net bir cevap almak istiyorum.
ÖM
Düşüncelerimi söyledim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

hocam merhaba,

soruma yanıt vermeyi unuttunuz sanırım hocam.
ÖM
hocam şöyle bir soru sormuştum ama cevap alamadım..bu benim için çok önemli; size bir hasta boğaz şikayetleri için geldiği zaman ve siz bu boğaz ağrılarına neden olan şeyleri ortadan kaldıracak tedavileri uyguladıktan sonra boğazdaki tamamen iyileşme sürecini ne kadar zaman olarak söylersiniz.yani deformasyona uğrayan bir boğaz size göre bu deformasyona neden olan durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra ne kadar süre sonra tamamen iyileşir.

boğazın yapısına göre demezsiniz umarım çünkü elinize bir çizik atsanız bile o çiziğin bile kapanıp iyileşmesi için maksimum bir zaman aralığı vardır.ben net bir cevap almak istiyorum.
ÖM
Boğaz mukoza hücreleri üç haftada kendini yeniler.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi