Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6 aydır geçmeyen boğazda balgam hissi geniz akıntısı
Merhaba, bendeki geniz akıntısı boğazda birikmiş balgam hissi bir soğuk algınlığıyla başlamıştı ve aile hekimime gitmiştim. Grip ilaçları, balgam sökücüler ardından geçmeyince antibiyotik yazıldı tekrar balgam sökücüler. Hiç balgam atamadım ( bir gram bile atamadım) Hiçbir sonuç alamadım. Gribin bütün şikayetleri geçip tamamen iyileşip sadece yapışık balgam hissi kalmıştı boğazımda.

Ardından bir KBB uzmanına muayene oldum, boğazıma kamerayla bakıp geniz akıntın alerjik dedi ve bana Airpass ve beklomil isimli ilaçları verdi. Düzenli şekilde kullandım en ufak bir sonuç alamadım.

Birkaç hafta sonra boğazda takılma hissi göğüste yanma şikayetlerim oldu nefes alamıyor gibi tıkandım Dahiliye doktoruna başvurdum reflü olabileceğini söyleyip( sadece ihtimal vererek) bana reflü ilaçları yazdı. Rennie şurup, motilium ve raneks.
Bu ilaçları ilk 1 ay kadar düzenli kullandım yediklerime dikkat ettim. Ama sonrasında bir hata olarak tekrar muayene olmadım ilaca da devam etmedim ihmal ettim beslenme düzenimi de tekrardan bozdum. Mide şikayetim olmadığı için pek inanmamıştım. Boğazdaki balgam hissinde hala bir değişiklik yoktu bu göğüste yanma takılma hissi şikayetlerim geçerken geniz akıntımda balgam hissinde en ufak azalma bile görmedim.

Ardından tekrar bir KBB uzmanına geçmeyen geniz akıntısı şikayetiyle gittim. Alerji ilaçları yazıldı burunda polip var dendi. Flixonase damla ve Desmont kullandım. Flixonase’i sabah 2 akşam 2 damla şeklinde yazdı. İlaçlar bittiğinde geniz akıntımda en ufak bir değişiklik yoktu. ( Alerjik rinit denilmesine rağmen ben de burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşınma, öksürük, hapşırık bunların hiçbiri olmadı sadece ve sadece boğazda yapışık balgam hissi var)

Geçtiğimiz hafta yeniden bir KBB uzmanına muayene oldum. Kuvvetli alerji ilaçları kullanmışsın daha fazlasını veremem hafifletiyorum dedi. Cetmont yazdı. Boğazıma kamerayla bakıldı çok şiddetli reflün var dedi. Reflü ilaçları yazdı. Daha sonra bir gastroentroloji doktoruna görün dedi. Hiçbir mide şikayetim yok ağza acı su gelme yanma vs şikayetlerim yok sadece boğazda devamlı yapışık balgam hissi devamlı yutkunma sorunu yaşıyorum ve en ufak bir değişiklik yok. Yaşam standardımı ciddi anlamda düşürdü uzun soluklu konuşurken devamlı yutkunmaktan boğazımdaki salgıyı yutmaktan usandım hiçbir çare bulamıyorum. Bir gram balgam da çıkaramıyorum yutkunuyorum ama temizlenmiyor da.
Bu balgam hissi boğaz reflüsü kaynaklı mı oluyor?
En son doktorumun verdiği ilaçlar:
((Henüz 5 gün oldu devam ediyorum))
-Cetmont
-Panto ve -Gaviscon double action
-Asist plus (hala en ufak balgam atamadım)

Bunları kullanıyorum aksatmadan devam edicem. Beslenme düzenimi değiştirdim reflü diyetine uyuyorum. ((Gece yemek yeme alışkanlığım vardı malesef tamamen kestim asla gece yemek yemiyorum) yatak başımı yükselttim yatmadan 3 saat önce tüm yeme içmeyi kesiyorum artık sağlıklı yiyorum.

Bu şekilde gereken herşeyi yapıcam boğazımın düzelmesii için umarım bundan dolayıdır ve düzelir yani sorum şu ki, hiç mide şikayeti olmadan boğaz reflüsü bu şekilde ortaya çıkabilir mi yalnızca balgam hissi yapar mı 6 ay boyunca??
Lütfen bana bir yardım bir öneri ? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim .
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sessiz reflü dediğimiz durumda hasta acı su hissetmeyebilir. Sadece şikayetleriniz nezle sonrası başladığı için sürümcemede kalan bir sinüzit de olabilir. Kbb uzmanına muayene olduğunuzda danışınız.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(24-09-2018, Saat:07:17 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sessiz reflü dediğimiz durumda hasta acı su hissetmeyebilir. Sadece şikayetleriniz nezle sonrası başladığı için sürümcemede kalan bir sinüzit de olabilir. Kbb uzmanına muayene olduğunuzda danışınız.

Teşekkür ederim
ÖM
Rica ederim. Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam tekrar meraba, bir haftayı geçti verilen reflü ilaçlarını kullanıyorum ve bu kez çok dikkatli besleniyorum, yoğun balgam hissi azaldı ancak akşamları bazen yutkundukça gırtlakta kasılma oluyor ve şimdi boğazda şiş bir his var. Seste değişiklik oluyor grip gibi. Boğaz reflüsü ihtimali yüksek değil mi? Kbb doktoruna sorduğumda reflü/boğaz reflüsü ikisi de aynı şey sayılır dedi aslında benim belirtilerim bu şekilde şu an. İlaçlarıma devam ediyorum ancak gırtlakta kasılma devam ederse KBB mi yoksa Gastroenterolojiye mi gitmem gerekiyor? (Defalarca kbbye gittim).
Bir sorum daha var reflü ile boğaz reflüsü tedavisi aynı mı aynı tür ilaçlar mı yazılıyor?
Şimdiden teşekkür ederim
ÖM
Tedavi aynı. Yalnız sonuç almak için aylarca süre geçebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam yemek borusunda daralma olmuş olabilir mi ve ilaçla tedavi edilebilir mi?
ÖM
Gastroskopi sonrası teşhisle alkalen reflü gastrit tedavisine başladım. Böyle bir platform açtığınız için ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum, çaresini arayan bütün hasta arkadaşlara da şifasını diliyorum. İyi günler dilerim
ÖM
Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam yeniden merhabalar tekrardan rahatsız ediyorum ancak çok çaresizim. Bu geniz akıntısı illeti başlayalı 7 ay oldu ve alerji ve reflü tedavisi ile halen hiçbir ilerleme yok. Her gün balgamla uyanmaktan çok yoruldum balgam sökülmüyor ama yutulmuyor da aynada boğazıma bakınca beyaz beyaz görünüyor. Genzimden konuşuyorum bazen boğulacak gibi oluyorum bütün yaşam kalitemi psikolojimi bozdu sosyal yaşamımı her anımı olumsuz etkiliyor 4 kbb 2 dahiliye 1 gastroentereloga göründüm hala hiçbir çaresini bulamadım en sonunda sanırım göğüs hastalıklarına da gideceğim ya da tekrardan kbb ye gidip sinüs tomografisi çektirmek geçiyor aklımdan. Doktorlardan reflü geçmediği sürece geçmez diyen oldu, zamanla geçer kafana takma diyen oldu ancak hayatımı 7/24 etkileyen bir şeyi nasıl takmayayım bir çözüm yok mudur buna ? Psikolojim alt üst durumda her gün ağlıyorum ne yapmam gerek bilmiyorum Allah herkese şifa versin bu belirsizlik çok zor....
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi