KBB Forum
Uyku apnesi AHİ28 - Baskı Önizleme

+- KBB Forum (https://kbb-forum.com)
+-- Forum: KBB Forumları (https://kbb-forum.com/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Horlama - Apne (https://kbb-forum.com/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Konu Başlığı: Uyku apnesi AHİ28 (/showthread.php?tid=2084)

Uyku apnesi AHİ28 - mirkuza - 17-06-2018

Hocam bu hastalığa ne zaman yakalandığımı bilmiyorum ancak çok uzun yıllardır olduğunu düşünüyorum , sorularımı cevaplayacağınız için teşekkürler
burnumda ciddi bir eğrilik yok , denemelerime göre dil kökündede yok, problemin damakta olduğu şüphesiz çünkü daha uyumadan damağın çöktüğünü ve gün içinde bazen damak kısmının nefesimi azalttığını hissediyorum,Burun etlerine radyofrekans uygulandı, damağımada uygulanacak
1- Damağa radyofrekans etkili bir yöntem mi apnenin geçmesi için yeterli olurmu
2- Doktorum küçük dili kesmekten bahsetmiyor şu an için önce damak RF dedi, sizce apne için küçük dil kısaltılmalımı ?
3- RF uygulaması sonrası damakta yabancı cisim hissi kalıcı mıdır?
4- Damağa RF uygulaması(kaç seans gerekirse) yeterli olmaz ise cerrahi müdahele yapmak için bu RF uyulamasının sertleştirdiği bölgelerde sıkıntı olurmu kesilebilir dikilebilir mi ?
5- Damağa RF uygulanırken kullanılan cihazın kalitesi ne kadar önem li ?

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - Dr. İrfan - 17-06-2018

Merhaba,
Geçmiş olsun.
1-Gerçek sebep yumuşak damak ise uygulama etkili olur.
2-Rf yetmezse düşünülebilir.
3-Ben rastlamadım.
4-Hayır
5-Komplikasyonları önlemek için önemli.

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - mirkuza - 16-02-2019

Hacam merhaba , ben apne ile ilgili ameliyat oldum , küçük dilim ve arka ince pilika alındı ve bademciklerim küçültüldü , çok rahatladım artık gündüzleri uykum gelmiyor ancak geceleri uyanmalarım var ve göğüste sabahları huzursuzluk hissi var, kısaca apne olmadığımı çok azaldığını ancak hava yolunun dar olduğunu düşünüyorum
- Hocam ben dil kökünden şüpheleniyorum dil kökünün geriye kaçması değilde , dil kökümde boncuk boncuk dokular var , ağzım kapalı iken geriye değdiğini bile hissediyorum
- Hocam Coblation yöntemi ile yada robotik cerrehi ile bu dokulardan kutulmak istiyorum
- Kahramanmaraşta yaşıyorum öncelikle Coblation yöntemi ile dil köküne operasyon yapan bizim çevrede bildiğiniz bir yer var mı ?

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - Dr. İrfan - 16-02-2019

Maalesef bilmiyorum.

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - cetin0112 - 17-02-2019

Merhabalar ben yaklaşık 4-5 yıldır burundan nefes alma problemi yaşıyorum 2 yıl önce Konka amaliyatı oldum durumun düzeleceğini söylediler düzelmedi farklı farklı doktorlardan farklı farklı ilaçlar yazıldık burum temizleme alerji ilaçları vs bunların hiçbiri işe yaramadı amaliyat dahil geçenlerde bir doktorun burunda yamukluk var düzelmesi gerekiyor omdan sonra rahata kavuşursun demesiyle Septim devilasyon amaliyatı oldum lakin düzelmedi burunda yapışkan sıvı oluşuyor burun deliklerine yapışıyor ve inatçı sümkürsene çıkmıyor gün boyu peşimde kafamı kaldıramıyorum ben asıl sıkıntının burunda değil bogazda olduğunu düşünüyorum burun deliklerinde bir problem yok çoğu hocalar bunu belirtiyor ama bir sıkıntı var ben dilimi katacak yer bulamıyorum küçük dik sürekli dilimin üstüne yapışıyor dilim sürekli damağıma yapışık bir şekilde bazen geriye çekiyorum arkaya doğru itiyorum nefes sanki açılacak gibi oluyor hatta açılıyor ama ne kadar dilimi arkada tutabilirim ki geri istemsiz bir şekilde damağıma yapışıp kalıyor lütfen yardım edin

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - Dr. İrfan - 17-02-2019

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Detaylı bir muayene sonrası yorum yapılabilir ancak.

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - cetin0112 - 19-02-2019

Peki hocam muayene olduktan sonra demişsiniz ama benim dilim sürekli damağıma yapışık geri ittiriyorum bir süre sonra tekrar yapışıypr ağzım burnum sürekli yapış yapış dilimi ağzımda katacak yer bulamıyorum boğulur gibi oluyor nefes saten alamıyorum küçük dil dilimin üstünde sürekli midem yanıyor sabah kalktığımda burnum balon gibi bazen acımsı sıvı geliyor Boğazıma kadar yaşam kalitem sıfır öğrenciyim okuyorum okula bile gitmek istemiyorum bırakın okulu dışarı çıkasım gelmiyor

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - Dr. İrfan - 19-02-2019

Reflü, alerji, romatolojik hastalıklar, alerji vb çok sebep olabilir.

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - cetin0112 - 19-02-2019

Hocam bir çok alerji ilaçları spreyleri kullandım ama daha kötü oluyorum alerji ilaçları içince iki defa test yaptım ama temiz çıktı ben reflü olabileceğinden şüpheleniyorum şuan bile midem yanıyor kasılıyor dilim şiş üstü yanıyor deminde dediğim gibi dilim sanki ağzıma sığmıyor dilimin üstü sapsarı katranlar oluşuyor yanak kısmı bembeyaz ağzımın içi çok kötü hocam nasıl bir yol izlemem gerekir alanyadayım lütfen yardımcı olun kusura bakmayın üst üste yazdım ama çaresizim kuyudan çıkamıyorum birde hocam iltihap ilaçları içince biraz rahatlıyorum ama geçici oluyor bu tabi ki iltihap ilaçlarından kastımda h croxilex 1000 mg dicloflam duacı ) tekrardan kusura bakmayın özür dileyerek ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olurmusun

Cvp: Uyku apnesi AHİ28 - Dr. İrfan - 19-02-2019

Muayene olduğunuz hekime bunları anlatın. Uygun bulursa reflü tedavisi başlanabilir.